2010-08-18: Prawo autorskie: GVU doprowadziła do usuwania legalnych filmów z witryny Vimeo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 18 sierpnia 2010
Prawo i przestępczość
Copyright (Simple English) Wikibook header.png

Jak donosi portal Torrent Freak, niemiecka Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi Gesellschaft zur Verfolgung von Urheberrechtsverletzungen (GVU) wymusiła na witrynie Vimeo, która hostuje dziesiątki tysięcy krótkich filmów, by pozbyła się kilkudziesięciu z nich. Przy okazji usuwania filmów, wycofano z witryny także wiele materiałów na licencjach Creative Commons, umieszczonych w serwisie legalnie.

Usunięto m.in. materiał autorstwa niezależnego dziennikarza Mario Sixtusa, skupiającego się na informowaniu o problemach w internecie i kulturze sieci, oraz wyłączono na kilka dni materiał niezależnego filmowca Alexandra Lehmanna, nominowanego do Viral Video Award w 2009 roku.

Pomyłka ta spowodowana była faktem, że organizacja GVU, zajmująca się walką z nielegalnymi treściami, zamiast samodzielnie identyfikować każdy materiał, wynajęła do tego zadania firmę OpSec Security. To właśnie ona, polegając na swoim skrypcie, który starał się automatycznie weryfikować legalność plików, popełniła istotne pomyłki.

Organizacja antypiracka GVU przyznała się, że firma wynajęta do wyszukiwania łamiących przepisy filmów zawiodła. Poszkodowany, Mario Sixtus, nazwał takie działania „cyfrowym wandalizmem”.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji Usuwanie legalnych treści z sieci!, której autorem jest tylkolegalnie i został on pierwotnie opublikowany w serwisie OSnews (więcej)

Linki zewnętrzne[edytuj]