Przejdź do zawartości

2010-07-09: Pakistan: ponad 60 zabitych w zamachu samobójczym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 lipca 2010
Pakistan

Do samobójczego zamachu doszło w pakistańskiej wiosce Yakaghund, na granicy z Afganistanem w okręgu Mohmand. Zginęło ponad 65 osób w tym wiele dzieci i kobiet, a ponad sto zostało rannych.

Ogromny wybuch miał miejsce na targowisku, przed siedzibą władz rządowych, kiedy zamachowiec samobójca poruszający się motocyklem odpalił ładunki wybuchowe. W zamachu zostało uszkodzone pobliskie więzienie, skąd zbiegło kilkunastu osadzonych, a eksplozja uszkodziła kilka samochodów i około 30 sklepów.

Wśród rannych są uchodźcy, którzy zostali przesiedleni z powodu trwających walk wojsk rządowych z talibami na terytoriach plemiennych. Mieszkańcy donieśli, że wśród zabitych jest pięcioro dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Do zamachu doszło na terenie zamieszkałym przez Pasztunów, gdzie duże wpływy mają talibscy rebelianci.

1 lipca w mieście Lahaur doszło do krwawego ataku terrorystycznego na sufickie sanktuarium w wyniku którego śmierć poniosło 42 muzułmańskich wiernych, a rannych zostało 175 osób. Zamach przeprowadzili wówczas dwaj zamachowcy-samobójcy.

Siły rządowe prowadzą obecnie operację antytalibską w okręgu Orakzai. W operacji trwającej od 24 marca zginęło ok 2 tys. talibów i ok. 50 pakistańskich żołnierzy. Rząd ogłosił 1 czerwca zwycięstwo nad talibami w okręgach Orakzai i Kurram. Wg obserwatorów nadal połowa obszaru okręgu Orakzai faktycznie była pod kontrolą talibów. Sami dowódcy wojska pakistańskiego przyznali, że w okręgu nadal pozostały niewielkie kieszenie oporu, które trzeba zlikwidować i dla stabilizacji regionu, operacja będzie kontynuowana.

Obecnie operacja w Orakzai opiera się na codziennych nalotach pakistańskiego lotnictwa (PAF) na pozycje talibów, które kończą się zazwyczaj śmiercią kilkunastu bojowników. Dzisiaj doszło już do podobnego nalotu, w którym śmierć ponieśli członkowie Talibanu.

W zeszłym roku po sukcesach w walce z talibami w Dolinie Swat, walki zostały wznowione w Waziristanie, uznawanym za główny bastion rebeliantów. Szeroko zakrojona operacja zakończyła się śmiercią lidera Tehrik-i-Taliban Pakistan, Baitullaha Mehsuda, a także w grudniu 2009 całkowitym zajęciem Południowego Waziristanu. Jednym z skutków operacji było przeniknięcie znacznej ilości talibów do okręgu Orakzai.

Na początku 2010 sytuacja w Waziristanie ustabilizowała się. Po zakończeniu ofensywy wszystkie Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie oprócz Północnego Waziristanu i okręgu Orakzai były pod kontrolą rządu. W związku z tym pod koniec marca 2010 uruchomiono kolejną operację wojskową tym razem w Północnym Waziristanie oraz w Orakzai. Równolegle trwały walki w Kurram i Bajaur oficjalnie zakończone 20 kwietnia.

Celem sił bezpieczeństwa było przejąć kontrolę nad wszystkimi terami plemiennymi do końca czerwca 2010. Jednakże celu nie udało się osiągnąć - operacja w Orakzai się przeciągnęły, a bastion w Północnym Waziristanie został nietknięty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]