2010-06-30: Open'er 2010: początek kolejnej edycji festiwalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 czerwca 2010

Ścisk w pociągach, gorąc bijący z nieba, mnóstwo młodych ludzi podążających w jednym kierunku – ku otwartemu dzisiaj polu namiotowemu na obrzeżach Gdyni. To może oznaczać tylko jedno – rozpoczęła się kolejna, dziewiąta edycja Heineken Open'er Festival.

W środę, 30 czerwca bramy festiwalu zostały otwarte dla pierwszych festiwalowiczów. Otwarto pole namiotowe, na którym uczestnicy imprezy rozpoczęli rozbijanie swojego festiwalowego „ekwipunku”. Już w czwartek pierwsze koncerty i bezpośrednia relacja na portalu Wikinews. Dojazd zagwarantowano m.in. specjalnymi pociągami kursującymi do Trójmiasta.

W dniach 1-4 lipca 2010 r. na lotnisku Babie Doły w okolicach Gdyni wystąpi ponad 70 zespołów i wykonawców, a uzupełnienie stanowić będą dodatkowe „aktywności” – filmy, strefa organizacji pozarządowych, teatry, wystawy i wiele innych. Nie zabraknie najbardziej pożądanych koncertowo artystów na świecie, np.: Massive Attack, Pearl Jam, Hot Chip, Groove Armada, Klaxons, Kasabian, czy Pavement i Fatboy Slim.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowana zostanie Kids Zone, czyli festiwalowe „przedszkole”, gdzie rodzice będą mogli zostawić swoje dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry. Funkcjonować również będzie namiot Fashion'er, w którym prezentowane będą kreacje młodych projektantów mody.

Festiwal dorobił się już pozytywnej opinii w całej Europie, w związku z czym – podobnie jak rok temu – spodziewanych jest wielu gości z zagranicy. – Kiedy porównujemy Open'era z innymi festiwalami w Europie, jak Pinkpop, to muszę stwierdzić, że organizacja jest tutaj dużo lepsza. Byliśmy trochę źli, że nie pozwolono nam rozłożyć naszego wielkiego namiotu, ale rozumiemy, że to ze względów bezpieczeństwa – mówił dla Gazety Wyborczej Freek Veenlaarhoven z Holandii. Ilość uczestników szacowana jest na ok. 60-80 tys. Organizatorzy przewidują, że zysk ze sprzedaży wejściówek będzie się kształtował w granicach 25 mln zł.

W związku z odbywającymi się w niedzielę wyborami prezydenckimi organizatorzy imprezy oraz władze Gdyni przygotowali dla uczestników mapki i drogowskazy do komisji wyborczych. Jednak, aby zagłosować należy wcześniej pobrać z właściwego urzędu zaświadczenie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Open'er 2010
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości