2010-06-07: Indie: pracownicy firmy Union Carbide uznani za winnych katastrofy z 1984 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 czerwca 2010

Firma Union Carbide i siedmiu jej indyjskich pracowników winni są zaniedbań, które doprowadziły do jednej z największych katastrof w historii przemysłu - uznał indyjski sąd. W 1984 roku w Bhopalu doszło do uwolnienia do atmosfery 40 ton izocyjanianu metylu.

Według oficjalnych danych, bezpośrednio po katastrofie zginęło 3,8 tys. osób, jednak w kolejnych latach wyciek przyczynił się do śmierci co najmniej 15 tys. osób. Po katastrofie wśród mieszkańców regionu, którzy przeżyli, pojawiło się więcej przypadków nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, oślepień, problemów z oddychaniem i układem odpornościowym.

Keshub Mahindra, założyciel koncernu Mahindra Group, jest najwyższą rangą osobą uznaną przez sąd za współodpowiedzialną katastrofy. Przed 25 laty był on prezesem Union Carbide India Ltd - indyjskiego oddziału Union Carbide, w którym doszło do katastrofy. Jako winny uznany został także Indyjski oddział Union Carbide, jednak dzisiejszy wyrok odnosi się tylko do indyjskich pracowników Union Carbide India Ltd. Oddzielny proces toczy się przeciwko zagranicznym pracownikom firmy.

Wyrok ten może doprowadzić do zasądzenia pierwszych kar więzienia w tej sprawie. Jednak wysokość kary, według lokalnego prawa, nie przekroczy dwóch lat pozbawienia wolności. Zdaniem obrońców praw człowieka, to zdecydowanie za mało, jak na karę za śmierć tysięcy ludzi. Nawet, jeśli zasądzony zostanie jej najwyższy wymiar. Jeśli to nie jest największy żart, to nie wiem, co nim jest - powiedziała Rachna Dhingra, obrończyni praw człowieka z Bhopal.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Indie: Wyroki po katastrofie w Bhopalu?”, napisanego przez Tomasso, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).