2010-06-06: Referendum w Słowenii w sprawie sporu granicznego z Chorwacją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

niedziela, 6 czerwca 2010

W Słowenii trwa właśnie referendum w sprawie sporu granicznego z Chorwacją. Wyborcy w zdecydują w nim, czy godzą się na arbitraż międzynarodowy, mający rozstrzygnąć ten konflikt. Spór o granicę utrudnia wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej.

Przedmiotem sporu jest liczący 19 km kw. Zalew Pirański - akwen wokół słoweńskiego portu Piran, dolnego odcinka rzeki Dragonja na półwyspie Istria, a także niewielkich rejonów przygranicznych wokół rzeki Mura we wschodniej Słowenii. Słowenia postanowiła walczyć w sprawie granicy, gdyż ma dostęp do morza jedynie na długości 40 km, a Chorwacja - prawie 1800 km. Słoweńcy chcą zatrzymać również korytarz, którym ich statki mogłyby przepływać na wody międzynarodowe.

Porozumienie, które w listopadzie ubiegłego roku zawarła p premier Chorwacji Jandranka Kosor z premierem Słowenii Borutem Pahorem, przewiduje, że spór graniczny ma być rozwiązany przez arbitraż międzynarodowy. Porozumienie zatwierdziły parlamenty obu państw, a Słowenia postanowiła dodatkowo poddać tę kwestię pod referendum.

W ankiecie, którą przeprowadził dziennik "Dnevnik", 37,6 proc. badanych opowiedziało się za poparciem porozumienia, a 37 proc. – za odrzuceniem. Z kolei w badaniu gazety "Delo" poparcie deklarowało 50,7 proc. respondentów, a sprzeciw - 36,1 proc. Aż 16-20 proc. Słoweńców jest niezdecydowanych.

Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7 do godz. 19. Do głosowania uprawnionych jest 1,7 mln osób, a pierwsze wyniki mają być znane już ok. godz. 20.30.

Źródła[edytuj | edytuj kod]