2008-12-19: Słowenia mówi nie dla negocjacji Chorwacji z UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 19 grudnia 2008
Unia Europejska
Flag of Europe.svg

Europa

Słoweński rząd zapowiedział (18 XII), że sprzeciwi się dalszym negocjacjom akcesyjnym Chorwacji z Unią Europejską. Kością niezgody między państwami jest spór o przebieg wspólnej granicy. Następna runda negocjacji przewidziana Zagrzebia z Brukselą jest na piątek.

Chorwacja i Słowenia spierają się o przebieg granicy lądowej i morskiej od momentu rozpadu Jugosławii w 1991 r. Lublana konsekwentnie zwraca uwagę, że w dokumentach, które zostały dostarczone Unii przez Chorwację w związku z prowadzonymi negocjacjami są mapy z granicami, które kontestuje Lublana. Kwestionowane jest rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

–"Słowenia nie udzieli zgody na otwarcie nowego rozdziału (tj. negocjacji z Chorwacją)" - zapowiedział słoweński premier Borut Pahor, który spotkał się w tej sprawie ze słoweńską opozycją. Przygotowano na nim wspólne stanowisko Słowenii wobec Zagrzebia na piątkową (19 XII) konferencję międzyrządową Unii w Brukseli.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Słoweńskie nie dla dalszych negocjacji z Chorwacją, napisanej przez Agnieszkę Obrycką i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)