2008-12-19: Słowenia mówi nie dla negocjacji Chorwacji z UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 grudnia 2008
Unia Europejska

Europa

Słoweński rząd zapowiedział (18 XII), że sprzeciwi się dalszym negocjacjom akcesyjnym Chorwacji z Unią Europejską. Kością niezgody między państwami jest spór o przebieg wspólnej granicy. Następna runda negocjacji przewidziana Zagrzebia z Brukselą jest na piątek.

Chorwacja i Słowenia spierają się o przebieg granicy lądowej i morskiej od momentu rozpadu Jugosławii w 1991 r. Lublana konsekwentnie zwraca uwagę, że w dokumentach, które zostały dostarczone Unii przez Chorwację w związku z prowadzonymi negocjacjami są mapy z granicami, które kontestuje Lublana. Kwestionowane jest rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

–"Słowenia nie udzieli zgody na otwarcie nowego rozdziału (tj. negocjacji z Chorwacją)" - zapowiedział słoweński premier Borut Pahor, który spotkał się w tej sprawie ze słoweńską opozycją. Przygotowano na nim wspólne stanowisko Słowenii wobec Zagrzebia na piątkową (19 XII) konferencję międzyrządową Unii w Brukseli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Słoweńskie nie dla dalszych negocjacji z Chorwacją”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).