Przejdź do zawartości

2010-05-18: Sytuacja powodziowa w Polsce 18 maja 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 18 maja 2010

W ciągu kilku ostatnich dni na terenie południowej Polski, rzeki w dorzeczu Wisły i Odry rzeki wielokrotnie przekroczyły stany alarmowe, doprowadzając do podtopień, przemakania wałów i ewakuacji ludności. Poniżej znajduje się stan zagrożenia dla konkretnych obszarów.

Poniżej znajduje się opis warunków w konkretnych miastach do dnia 18 maja 2010.

Sytuacja powodziowa w zlewni Odry

[edytuj | edytuj kod]

Poza Opolem i Wrocławiem, gdzie przekroczone zostały stany ostrzegawcze, na całej długości rzeki do Zielonej Góry przekroczone są już stany alarmowe.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Gliwice

[edytuj | edytuj kod]

W nocy z poniedziałku na wtorek Kłodnica przerwała wały przeciwpowodziowe w centrum Gliwic i zalała miasteczko akademickie. Woda zalała miedzy innymi Wydział Mechaniczny Technologiczny i Bibliotekę Politechniki Śląskiej.

Zalana ulica Zimnej Wody w Gliwicach.

Rybnik

[edytuj | edytuj kod]

Po raz drugi w historii otwarto specjalny upust denny w Zalewie Rybnickim, bo ilość wody wpływająca do jeziora jest zbyt duża. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce podczas powodzi w 1997 roku.

Racibórz

[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na niezmienny napływ wody z Czech o godz. 13.00 miał zebrać się sztab kryzysowy. W powiecie raciborskim zalane są już setki hektarów gruntów i podtapiane wsie.

Stan wody w Odrze podnosił się, ale miastu nie groziło przerwanie wałów. Komunikacja na odrzańskich mostach odbywała się normalnie - również życie w mieście toczyło się bez przeszkód.

Zabrze

[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę 16 maja wzbierająca Kłodnica zaczęła grozić wylaniem na na odcinku graniczącym z Przyszowicami i Zabrzem-Makoszowami. W związku z tym od godziny 17 strażacy rozpoczęli akcję podwyższania i wzmacniania przeciekających wałów przeciwpowodziowych. W poniedziałek, pomimo starań pracujących przy wzmacnianiu wałów strażaków, żołnierzy i mieszkańców okolicy, przeciekająca przez wały woda zaczęła podtapiać domy w Makoszowach. Coraz bardziej zagrożone powodzią były dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice Zabrza - Makoszowy i Kończyce zamieszkane przez około 2000 osób. O godzinie 16 wał przeciwpowodziowy został przerwany na wysokości Stawów Makoszowskich i woda zaczęła zatapiać las znajdujący się pomiędzy Makoszowami i Kończycami. Do akcji ratunkowej przyłączyli się górnicy z pobliskiej kopalni Sośnica-Makoszowy i ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W nocy około godziny 22 przerwany został wał przeciwpowodziowy w Makoszowach. Częściowo zalało znajdującą się na południowy-wschód od ulic Legnickiej i Makoszowskiej cześć Makoszów nazywaną Piasek. Obecnie trwa budowa improwizowanych umocnień przeciwpowodziowych z worków z piaskiem wzdłuż ulicy Makoszowskiej. Mają one ochronić przed powodzią pozostałą cześć dzielnicy.

Sytuacja powodziowa w dorzeczu Wisły

[edytuj | edytuj kod]

Na Wiśle w górnym odcinku aż do ujścia Sanu wszędzie stany alarmowe są przekroczone. Podobna sytuacja jest na Przemszy i Wisłoce.

Bielsko-Biała

[edytuj | edytuj kod]
Szkody wyrządzone przez Białą w dniu 17 maja 2010

Niektóre rzeki w Bielsku i jego okolicach np. Biała lekko wylewały w kilku miejscach dnia 17 maja. Na chwilę obecną sytuacja nieco się poprawiła. Zalane są piwnice w wielu blokach mieszkalnych. Poziom wody w zależności od nasilenia opadów obniża się bądź podnosi w ciągu dnia. Sytuacja jest pod kontrolą; większość dróg jest przejezdna, zaś straż pożarna wypompowuje wodę z zalanych miejsc. W dniu dzisiejszym zamknięto też szkoły na terenie Bielska-Białej.

Kraków

[edytuj | edytuj kod]

W Krakowie zagrożony zalaniem jest most Dębnicki, tam brakuje kilkudziesięciu centymetrów, by woda przelała się przez niego. Jeżeli do tego dojdzie, zalaniu ulec może Aleja Trzech Wieszczów oraz część dzielnicy Podgórze. W tym momencie poziom Wisły na Krakowskiej stacji Bielany wynosi 939 cm i rośnie. Miasto przygotowuje się na ewentualną ewakuację dzielnic położonych w bliskim sąsiedztwie Wisły, w tej chwili dochodzi już do izolowanych przypadków ewakuacji ludzi z dzielnicy Podgórze.

Jasło

[edytuj | edytuj kod]
Jasiołka w Jaśle, 17 maja 2010, około 16:20

16 maja 2010 na terenie Jasła jak i całego powiatu został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy[1]. Podtopiona została część zabudowań na peryferiach miasta, w Kołaczycach przeprowadzono ewakuację zagrożonych gospodarstw[2]. Podtopione zostały również pobliskie miejscowości: Roztoki, Wrocanka, Tarnowiec, Czeluśnica. Według danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle z dnia 18 maja 2010 (godzina 11:00), Wisłoka przekroczyła w punkcie pomiarowym Liwocz stan alarmowy o 62 cm (wysokość 282 cm). Na Ropie w Topolinach zmierzono poziom 408 cm, stan alarmowy przekroczony został o 28 cm. Jasiołka osiągając poziom 394 cm przekroczyła stan alarmowy o 94 cm[3].

Sytuacja powodziowa w zlewni Warty

[edytuj | edytuj kod]

W zlewni Warty stany alarmowe przekroczone są zarówno na górnej Warcie, jak i jej dopływach: Liswarcie, Prośnie, Nerze. Wczoraj poziom wody na Liswarcie był najwyższy w stosunku do obserwowanych w okresie wieloletnim.

Częstochowa

[edytuj | edytuj kod]

Zalane zostały ulice w dzielnicach Gnaszyn, Mirów i Zawodzie, znaczna część z nich jest jednak przejezdna. Przy głównych arteriach przestała funkcjonować sygnalizacja świetlna.

Sytuacja powodziowa w zlewni Sanu

[edytuj | edytuj kod]

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zlewni Sanu na początku dnia stany alarmowe przekroczone były tylko w dolnej części Wisłoka, w górnych odcinkach rzek utrzymywały się już tylko stany wysokie.

Rzeszów

[edytuj | edytuj kod]

Rzeszowskie Bulwary, jak również budowana przy tamie na rzece Wisłok elektrownia wodna, znajdują się wciąż pod wodą.

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Powódź w Europie (maj 2010)
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Powódź w Europie w maju 2010

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa opolskiego
Wikinews
Wikinews
Opolskie
Opolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie opolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Opola | Nysy | Brzegu | Prudnika | Dobrodzienia | Głuchołaz
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości