2010-05-20: Sytuacja powodziowa w Polsce 20 maja 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 maja 2010

Po podniesieniu się poziomu wód w górnych odcinkach Odry, Wisły i ich dopływów, fala powodziowa przenosi się w rejony środkowej Polski, szczególnie na Wiśle. Dodatkowo 20 maja mogą wystąpić silne burze w centralnej części Polski, a jedynie woj. podlaskie i część warmińsko-mazurskiego będą wolne od burz.

We Wrocławiu przygotowywana jest ewakuacja mieszkańców kilku osiedli.

Na dzień następny przygotowana jest kolejna specjalna strona: Sytuacja powodziowa w Polsce 21 maja 2010.

Sytuacja powodziowa w zlewni Odry[edytuj | edytuj kod]

Bytom[edytuj | edytuj kod]

Nadal w Bytomiu podmytych jest kilka dróg. Mimo, iż miasto nie borykało się z wylewem żadnej większej rzeki to nieczynna jest Al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na drodze krajowej nr 88 (na wysokości CH Plejada) oraz ul. Celna (na wysokości byłych zakładów pracy) i ul. Szyb Zachodni.

Opole[edytuj | edytuj kod]

W Turawie pojawiły się błędne informacje na temat niekontrolowanego zrzutu wody z turawskiego zbiornika - podawał je na swojej stronie internetowej wójt wsi[1].

Przecieka wał w Groszowicach - woda zalała ulicę Augustyna, zaczęła wdzierać się do niektórych piwnic, ale jeszcze nie zalała samych domów.

Mimo wczorajszych zapewnień władz miasta stan wody w Odrze nadal się podnosi i osiągnął w południe 799 centymetrów (hydrolodzy zapowiadali falę wysoką na maksymalnie 740 centymetrów). Sztab powodziowy zapewnia jednak, że wały są w stanie przyjąć nawet falę 10-metrową[2].

Oława[edytuj | edytuj kod]

Po godzinie 18, poziom wody w Odrze wynosił 745 cm i był o 20 cm niższy niż w 1997, jednak sytuacja może ulec pogorszeniu.

Wrocław[edytuj | edytuj kod]

Fala powodziowa na Odrze dotarła rano do Wrocławia i może przepływać aż do niedzieli 23 maja. O godzinie 6. rano w Trestnie, gdzie wpływa do Wrocławia, rzeka przekroczyła stan alarmowy o 25 cm i jej poziom wynosił 475 cm, o godzinie 14 przekroczyła stan alarmowy o 43 cm, a jej poziom wynosił 493 cm. Początkowo prognozowano, że kulminacyjna fala powodziowa dotrze do Wrocławia ok. godziny 13-14 w piątek 21 maja, jednak według danych IMGW opublikowanych ok. godziny 16:00, fala ta zacznie przepływać przez Wrocław w nocy z 21 (piątek) na 22 maja (sobota) ok. godziny 4:00. Szacuje się, że fala ociągnie wysokość 680 cm przy prędkości przepływu ok. 1900 – 2000 m³/s. Oznacza to, że woda powinna utrzymać się pomiędzy wałami przechodząc przez miasto.

Podejmowane działania mające skutkować spłaszczeniem fali:

  • zrzut wody na polder Lipki-Oława,
  • zalanie polderu Blizanowice-Trestno,
  • zalanie polderu Oławy.

Osiedla Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór zostaną odcięte przez wodę od reszty miasta. Z jednej strony zalana zostanie ul. Opatowicka, a z drugiej polder Blizanowice – Trestno. Mieszkańcom tych osiedli miasto proponuje ewakuację, zapewniając transport.

W godzinach południowych zalane zostały Niskie Łąki, znajdujące się między Odrą a Oławą.

Dodatkowo, jeśli nastąpi niekontrolowany przelew na kanale Odra-Widawa, zagrożone podtopieniem będą osiedla: Zgorzelisko, Zakrzów, a także okolice Swojczyc i Kowala. Mieszkańcy Kowala rozpoczęli już przygotowania, przenosząc dobytek z suteren, piwnic i parterów domów i kamienic do wyżej położonych pomieszczeń.

Mimo, że woda ma szansę utrzymać się wewnątrz wałów, przesiąkaniem wałów podczas przepływania spłaszczonej fali zagrożone są osiedla: Opatowice i Zgorzelisko.

Na wały zakładane są szandory, które spiętrzą wodę, a słabsze odcinki uszczelniane są folią. Przygotowano także przenośne zapory przeciwpowodziowe do zabezpieczenia części Kozanowa oraz gumowe zapory wypełnione wodą, którymi ma być chroniona wyspa Na Piasku. Trwają prace zabezpieczające wały na Osobowicach oraz u ujścia Widawy do Odry.

Urząd miasta zdementował krążącą po mieście plotkę, że mają nastąpić długie przerwy w dostawie wody pitnej, w wyniku zalania terenów wodonośnych. Mieszkańcy Wrocławia pod wpływem tej informacji kupowali zapasy butelkowanej wody mineralnej, aż do wyczerpania zapasów w niektórych sklepach.

Sytuacja w mieście się ustabilizowała. Otwarto kolejne drogi, które zostały podmyte przez wodę. Zamknięte są jeszcze ulice: Zielona, Basenowa/Wierzbowa oraz Kokota. W akcji przeciwpowodziowej na terenie miasta zużyto ok. 6000 worków z piaskiem, czyli ok. 200 ton piasku.

Sytuacja powodziowa w zlewni Wisły[edytuj | edytuj kod]

Dorzecze Wisły

Przed południem wystąpiły deszcze u ujścia Wieprzu do Wisły.

Bieruń i Tychy[edytuj | edytuj kod]

Pod wodą znajdują się domy w Bieruniu. Wczoraj wieczorem przeciekały cały czas także wały na zbiorniku paprocańskim w Tychach.

Mielec[edytuj | edytuj kod]

Zalane posesje przez Wisłokę w Mielcu

Zanotowano obniżenie poziomu w Wisłoce wody o 60 cm, gdzie o godzinie 10.00 dnia dzisiejszego wynosił 750 cm. Większy spływ wody jest ograniczony stanem wody na Wiśle. Na Wiśle zanotowano spadek poziomu wody o 90 cm w Karsach i w Szczucinie o 46 cm. O 9:00 w Szczucinie notowano poziom 936 cm. W jest zamknięta droga wojewódzka Jaślany-Szczucin w m. Gawłuszowice oraz Mielec – Szczucin od Otałęży. W godzinach popołudniowych na drogę wojewódzką nr 983 w Woli Mieleckiej w rejonie mostu na Wisłoce zaczęła przedostawać się woda na odcinku około 50 m. Miejsce zostało oznakowane i zabezpieczone. Nieprzejezdne były drogi powiatowe: Gliny MałeBorowa – w międzywalu Brnia Starego na dł. ok. 500 m, Czermin – Ziempniów – rozlewisko w okolicy przerwanego wału, WampierzówZabrnie, Wola MieleckaPrzecław – w miejscowości Książnice, Padew Narodowa – Kębłów – krótki odcinek ok. 150 m. w m. Padew Narodowa oraz odcinek na ul. Grunwaldzkiej dł. ok. 50 m. Do tej pory ewakuowano 563 osób tj. Ziempniów 63 gospodarstwa (250 os.), Zabrnie 95 gospodarstw (300 os.), Książnice 90 gospodarstw (12 os.) Gmina Padew Narodowa – przygotowano do ewakuacji przysiółek Wiry w m. Domacyny, 80 osób, zagrożenie z Babulówki.

Gmina Czermin – Ziempniów zatopionych ponad 63 gospodarstw (5 domów w budowie); gmina Wadowice Górne – m. Zabrnie zatopionych około 300 osób, napływ wody powoduje podtopienia kolejnych, trwa ewakuacja ludności, ciągle odbywa się uszczelnianie prawego wału rzeki Breń, który co raz bardziej przesiąka i zagraża miejscowościom Kosówka, Wadowice Dolne i Wampierzów.

Gmina Gawłuszowice – wzrasta zasięg podtopień oraz prowadzi się akcję uszczelniania wałów na rzece Stary Breń i Wiśle w m. Ostrówek i w m. Gawłuszowice – lewa strona Wisłoki, a także prawa Wisłoki i Wisły w m. Kliszów, Gawłuszowice i Wola Zdakowska.

Gmina Borowa – prowadzone są działania uszczelniające wały na rzece Stary Breń i Wiśle, zapotrzebowanie na worki przeciw powodziowe i ludzi do pracy przy wałach. Gmina Przecław – w miejscowości Biały Bór nastąpiło gwałtowne wezbranie Kanału Trześniowskiego, na prośbę Burmistrza dostarczono worki przeciwpowodziowe z Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego. Miejscowe podtopienia w pozostałych gminach w wyniku napływu wód gruntowych. Gmina Mielec – utrzymuje się woda w Książnicach, powoli stan wody opada, ewakuowana ludność przemieszcza się do swoich gospodarstw. Podtopionych jest jednak dalej 90 gospodarstw.

Połaniec[edytuj | edytuj kod]

Wisła przerwała wał w Rybitwach pod Połańcem, woda kieruje się na stronę województwa świętokrzyskiego. Woda zalewa miejscowość Ruszcza. Bardzo poważnie zalana jest droga krajowa nr 79, która łączy Sandomierz z Krakowem.

Wg danych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Staszowie ewakuowano z terenu gmin: Łubnice, Osiek i Połaniec ponad 3465 osób (stan w czwartek 20.05 br. o godz. 15.10).

Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Budowane Centrum Nauki Kopernik w dniu 20 maja 2010 roku podczas wysokiego stanu wody na Wiśle

W Warszawie zaczął podnosić się poziom wody w Wiśle, zagrażając zalaniem niektórych terenów przy rzece.

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Powódź w Europie (maj 2010)
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2010 Floods in Poland

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa opolskiego
Wikinews
Wikinews
Opolskie
Opolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie opolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Opola | Nysy | Brzegu | Prudnika | Dobrodzienia | Głuchołaz
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości