2010-05-19: Komorowski: nie będzie stanu wyjątkowego na terenie całego kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flooded house icon.svg
Ostatnie wiadomości
środa, 19 maja 2010

"Jeżeli będzie trzeba wprowadzić stan wyjątkowy, to na jakimś terenie, nie na terenie całego kraju i na pewno nie na długi okres" - mówił Bronisław Komorowski.

Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do głównej rzeki i do Bałtyku, więc nie słyszałem od dłuższego czasu o zjawiskach powodziowych, które by trwały dłużej niż tydzień, czy dwa – powiedział marszałek.

Już wcześniej w związku z poważną sytuacją powodziową na południu Polski pojawiało się pytanie, czy nie ogłosić stanu klęski żywiołowej. Jednak zgodnie z artykułem 228 ustęp 7 Konstytucji RP jego wprowadzenie sprawiłoby, że nie mogłyby się odbyć wybory prezydenckie.

W myśl prawa głosowanie nie można przeprowadzić wcześniej niż po 90 dniach od ustania stanu klęski. Pierwsza tura wyborów zaplanowana jest na 20 czerwca.

Komorowski zapowiedział, że zwróci się do rządu z prośbą o informację w jakiej fazie są prace nad przepisami wykonawczymi do przeciwpowodziowej dyrektywy europejskiej. - Taka dyrektywa jest, ona opisuje sprawdzone metody i mechanizmy i trzeba je po prostu wdrożyć w Polsce – stwierdził.

Źródła[edytuj]