Przejdź do zawartości

2010-02-16: Sfora.pl pozwana przez niemieckiego wydawcę za naruszenie praw autorskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 lutego 2010

Niemiecki wydawca gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung złożył pozew przeciwko serwisowi Sfora.pl, należącym do spółki o2.pl. Wydawca zarzuca Sforze naruszenie praw autorskich. "Sprawa jest w toku" - potwierdził na łamach DGP Jozef Krieg, rzecznik prasowy FAZ.

Frankfurter Allgemeine Zeitung może domagać się od o2.pl, właściciela Sfora.pl i Sfora.biz, odszkodowania. Oba serwisy gromadzą newsy z różnych źródeł, działają na zasadzie agregatu treści z zewnętrznych serwisów. Do wydawcy Sfory dotarła już korespondencja w tej sprawie, która obecnie jest tłumaczona z języka niemieckiego. Dopiero wtedy usłyszymy wyjaśnienia polskiej strony.

FAZ jest pierwszym wydawcą, który pozywa polski serwis w tego typu sprawie. Sfora, agregując newsy, pozostawia na stronie tzw. "ramkę", która sprawia, że odsłony liczone są dla serwisu agregującego, a nie źródłowego. To oznacza, że Sfora notuje więcej odsłon i tym samym może zarabiać na reklamach. Wydawcy już nie raz atakowali tego typu serwisy o przywłaszczanie treści i zarabianie na nich. Swego czasu była dyskusja na temat linkowania przez serwis Wykop.pl.

Jeśli Frankfurter Allgemeine Zeitung nie wygra w polskim sądzie, ma szansę na zwycięstwo przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Jak zapewnia mecenas Marzena Wojciechowska na łamach DGP, "coraz częściej w orzeczeniach ETS przywoływany jest argument, że wydawca ponoszący koszt wytworzenia treści powinien mieć prawo odpowiedniego wynagrodzenia za ich wykorzystywanie".

Na razie w Polsce podobne procesy wytoczyli Infor Biznes, a także Bonnier Business Polska. Pozwy szykuje także spółka ReproPol, która dba o ochronę praw wydawców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]