Przejdź do zawartości

2010-02-06: Pakistan: żałoba w Karaczi po zamachu terrorystycznym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Pakistan
sobota, 6 lutego 2010

Miasto Karaczi, handlowa stolica Pakistanu, pogrążyło się dzisiaj w żałobie. Po wczorajszych wybuchach, w których zginęło 25 osób, a ponad 150 zostało rannych, handel i transport ustąpiły miejsca opłakującym ofiary żałobnikom, którzy tłumnie wyszli na ulice.

„Wygląda to tak, jakby w Pakistanie nie było rządu. Politycy zawsze mówią, że są tu bojownicy i że nas zaatakują. A jak już atakują, policja i rząd nic nie robią” – komentują sytuację mieszkańcy.

Jak podały władze, oba ataki przeprowadzili zamachowcy-samobójcy na motocyklach. Pierwszy zamachowiec uderzył w autobus z szyitami. Zginęło 12 osób. Druga eksplozja nastąpiła przed szpitalem, do którego przewieziono rannych. Zginęło 13 osób.

Przez ostatnie miesiące, usiłujący obalić proamerykański rząd prezydenta Asifa Alego Zardariego, pakistańscy talibowie związani z Al-Kaidą zmienili Karaczi w miasto przemocy. W organizowanych od października ubiegłego roku zamachach zabili kilkuset ludzi. Bilans ostatnich dwóch lat w Pakistanie to około 3 tysiące zabitych, w tym większość to cywile.

Źródła[edytuj | edytuj kod]