Przejdź do zawartości

2010-02-05: Terroryści zaatakowali szyitów w irackiej Karbali i pakistańskim Karaczi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
piątek, 5 lutego 2010

W irackim mieście Karbala, gdzie trwają uroczystości związane z szyickim świętem Arbain doszło do zamachu terrorystycznego w wyniku, którego śmierć poniosło co najmniej 40 osób, a 145 odniosło obrażenia. Szyici stali się także ofiarami zamachu w pakistańskim Karaczi.

Do zamachu doszło kiedy dwa pojazdy-pułapki wjechały w tłum zgromadzonych wiernych. Terroryści zdetonowali samochody, a następnie doszło eksplozji dwóch pocisków moździerzowych.

Odpowiedzialność za zamach przypisuje się sunnickim rebeliantom.

Corocznie na święto Arbain, kończące 40-dniową żałobę po imamie Husajnie, wnuku Mahometa, przybywają do Karbali tysiące pielgrzymów. Święto Arbain Husajni upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Jest to jedno z najważniejszych świąt szyickiego odłamu islamu.

W środę doszło do podobnego zamachu w tym świętym dla szyitów mieście. Wtedy zginęło co najmniej 20 pielgrzymów, a 110 zostało rannych. Dzień wcześniej w Karbali zaatakowano wojskowy pojazd, który pilnował ładu podczas uroczystości. Zginęły wówczas trzy osoby. Do najkrwawszego zamachu w którym śmierć poniosło 54 ludzi doszło 1 lutego, kiedy w Bagdadzie kobieta-samobójczyni wmieszała się w tłum szyickich pielgrzymów zmierzających do Karbali, po czym wysadziła się w powietrze.

Szyici celem ataku terrorystycznego w Pakistanie[edytuj | edytuj kod]

W pakistańskim Karaczi terroryści także zaatakowali szyitów. W autobus z szyitami wjechał motocykl wyładowany materiałami wybuchowymi. Zginęło co najmniej 12 osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku tego wybuchu.

Kilka godzin później do kolejnej potężnej eksplozji doszło w szpitalu do którego przewieziono poszkodowanych z pierwszego ataku. Drugi zamach zwiększył bilans zabitych o 10 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]