2010-01-28: Raport ONZ nt. tajnych zatrzymań w związku z terroryzmem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 stycznia 2010
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem

W Genewie zaprezentowany został raport specjalnych sprawozdawców ds. tortur oraz praw człowieka w kontekście walki z terroryzmem: prof. Manfreda Nowaka oraz Martina Scheinina. W 220-stronicowym dokumencie zostały opisane praktyki pozasądowych zatrzymań i tortur w różnych zakątkach świata. Raport szczegółowo opisuje historie 24 osób - ofiar pogwałceń praw człowieka oraz cytuje odpowiedzi na pytania ekspertów nadesłane przez władze 44 krajów.

Choć niektóre z praktyk, do których stosowania doszło po 11 września wydają się odchodzić w przeszłość, raport opisuje stosowanie pozasądowych zatrzymań w czasie teraźniejszym.

W odniesieniu do Polski, raport przynosi nowe ustalenia dotyczące lotów samolotów służących CIA do Polski, pozyskane w drodze analiz danych lotniczych, w tym prezentuje nową informację o locie z Tajlandii do Szymanów przez Dubaj 5 grudnia 2002. Sprawozdawcy cytują również informacje uzyskane w Stanach Zjednoczonych, wedle których w Polsce od grudnia 2002 miał być przetrzymywany Abd al-Rahim al-Nashiri - jedna z osób, w odniesieniu do której CIA potwierdziła stosowanie waterboardingu. Raport przypomina również zarzuty zawarte w raportach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego z 2006 i 2007 roku.

"Polska sekcja Amnesty International z zadowoleniem przyjmuje rekomendacje Specjalnych Sprawozdawców. Podobnie jak Amnesty International wzywają oni władze Polski do ujawnienia wyników śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Krajową, dotyczącego istnienia tajnego więzienia CIA w Polsce" - powiedział Wojciech Makowski, ekspert Amnesty International w Polsce ds. wojny z terroryzmem. "Cieszymy się, że Sprawozdawcy wezwali władze Polski do objęcia śledztwem również nielegalnych praktyk używanych przy przesłuchiwaniu przetrzymywanych osób, a nie jedynie prowadzenia miejsca pozasądowego przetrzymywania" - dodał Makowski. "Mamy nadzieję, że rekomendacje Sprawozdawców wpłyną na stanowisko polskich władz. Po 22 miesiącach śledztwa mamy prawo oczekiwać prezentacji jego efektów".

Źródła[edytuj | edytuj kod]