2010-01-22: Konferencja Wikimedia Polska 2010: przygotowywania do największego w kraju spotkania polskich wikipedystów
W dniach 27-28 marca 2010 r. w Warszawie odbedzie się największe w kraju spotkanie polskich wikipedystów. W konferencji będą także uczestniczyli twórcy takich projektów jak Wikisłownik, Wikinews, Wikicytaty, Wikiźródła, Wikibooks czy Wikimedia Commons. Zaproszeni zostali również przedstawiciele projektów Wikimedia z krajów ościennych.
Konferencja Wikimedia Polska 2010 jest piątą tego rodzaju imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Ma ona na celu spotkanie i wymianę doświadczeń użytkowników biorących udział w tworzeniu projektów Wikimedia oraz osób związanych z problematyką wolnego oprogramowania, dostępu do wiedzy w tworzącym się społeczeństwie informacyjnym jak i twórców działających na polu wolnej kultury.
Rozpoczęcie spotkania nastąpi 27 marca o godz. 10:00, a zakończenie 28 marca ok. godz. 15:00. W programie konferencji przewidziana jest dwudniowa sesja wykładowa, panele dyskusyjne, warsztaty, w tym dla osób nieznających projektów Wikimedia oraz Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
W pierwszym dniu konferencji będzie miało miejsce także wręczenie wyróżnienia za szczególnie ważny wkład w projekty Wikimedia w zakresie ułatwiania dostępu do wiedzy lub upowszechnianiu wolnej kultury. Zostanie ono wręczone instytucji lub osobie prywatnej nie związanej czynnie z projektami Wikimedia. Twórcy projektów takich jak m.in. Wikipedia na razie zgłaszają kandydatów do wyróżnienia, wśród których znalazły się:
- Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - 175 zdjęć na wolnej licencji wgranych na Wikimedia Commons
- Muzeum w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich - jedno z pierwszych polskich muzeów, które zezwoliło wikipedystom na fotografowanie swoich zbiorów i udostępnianie tych prac na wolnej licencji
- Kancelaria Prawosławnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego - zgoda w formie pisemnej na fotografowanie kościołów należących do Archidiecezji, dzięki czemu można było wykonać serię zdjęć wnętrz cerkwi prawosławnych podczas Wikiekspedycji
- OSnews - publikacja tekstów na licencji cc-by, dzięki czemu teksty te mogą pojawiać się także w Wikinews
- e-Polityka - portal tematyczny o polityce - publikacja tekstów na licencji cc-by
- Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Piotr Dmochowski, właściciel galerii sztuki - ponad 20 dzieł i fotografii Z. Beksińskiego na Commons
- Sławek Skonieczny - ok. 2000 zdjęć na cc-by-sa na Flickrze, większość z nich przesłano na Wikimedia Commons, duża część posłużyła do ilustracji biogramów w Wikipedii
Spotkanie będzie odbywało się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Podczas trwania konferencji uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wystawę pt. Sprawdzam płeć, na której prezentowane będą prace artystów z krajów byłego bloku wschodniego. Eksponaty mają na celu ukazać role społeczne, kategorie gender oraz związki między sztuką a rzeczywistością historyczną. Wystawa obecnie znajduje się w wiedeńskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej Fundacji Ludwiga (do 14 lutego 2010 r.) i prezentowana jest pod nazwą Gender Check. Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej (Gender Check. Femininity and Masculinity in the Art of Eastern Europe). Od 19 marca 2010 r. będzie można ją obejrzeć w Zachęcie. Będzie to najważniejsze wydarzenie 2010 r. w warszawskiej galerii[1]. Ekspozycja zawierająca ok. 400 różnorodnych obiektów, autorstwa ponad 200 artystów.
Wstęp na wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące udziału w spotkaniu znajdują się na stronie organizatorów Konferencji Wikimedia Polska 2010. Organizatorzy poszukują sponsorów i patronów medialnych konferencji.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zachęta w 2010, polska.pl (4 stycznia 2010), dostęp: 22 stycznia 2010
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Konferencja Wikimedia Polska 2010, 29 marca 2010
- Pro Wikimedia 2010, 29 marca 2010
- Zachęta: ekspozycja sztuki Europy Środkowo-Wschodniej pt. „Płeć? Sprawdzam!”, 29 marca 2010
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Konferencja Wikimedia Polska 2010 – pl.wikimedia.org