Przejdź do zawartości

2010-03-29: Pro Wikimedia 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Pro Wikimedia 2010)
poniedziałek, 29 marca 2010
Sławomir Skonieczny odbiera wyróżnienie z rąk wikipedystów (Ala_z i Przykuta)
Jadwiga Adamowska i Marcin Stajewski odbierają wyróżnienie przyznane Teatrowi Współczesnemu w Warszawie
Wręczenie nagrody Iwonie Purzyckiej (dyrektor Muzeum w Bielsku-Białej)

27 marca 2010 r. o godz. 18:00 w warszawskiej Zachęcie rozpoczęła się uroczystość wręczenia nagrody Pro Wikimedia. Wyróżnienie jest przyznawane za szczególnie ważny wkład w projekty Wikimedia w zakresie ułatwiania dostępu do wiedzy i upowszechnianie wolnej kultury.

"Społeczeństwo obywatelskie budowane jest dzięki oddolnym ruchom społecznym. Żywimy nadzieję, że także inne instytucje polityczne, państwowe włączą się w współdzielenie posiadanymi zasobami" - powiedział Sebastian Skolik, prowadzący razem z Aliną Zienowicz tę uroczystość. "Mimo że w tworzenie Wikipedii i jej siostrzanych projektów włączyły się tysiące osób, to jednak często trudno było znaleźć wśród wolontariuszy kogoś, kto dysponowałby odpowiednimi materiałami, np. do zilustrowania haseł o polskich aktorach. Część wikipedystów, jak Staszek Żurek podjęła kroki, by spróbować uzyskiwać tego typu dzieła od instytucji czy osób prywatnych, które mogłyby takimi dysponować. Znacznym zaskoczeniem było dla nas, gdy jedna z bardziej znamienitych instytucji kulturalnych, jaką jest Teatr Współczesny w Warszawie, zgodziła się, aby można było wykorzystywać na wolnych licencjach zdjęcia z jej zasobów" - dodał.

Wręczając nagrodę Sławomirowi Skoniecznemu Sebastian Skolik podkreślił, że są hobbyści zbierający swoje skarby, natomiast Skonieczny "fotografując się przy różnych wydarzeniach ze sportowcami, ludźmi mediów, gwiazdami estrady, zebrał spora kolekcję zdjęć. A co ważniejsze, pozwolił także innym z nich korzystać, oznaczając je w serwisie Flickr licencją Creative Commons".

Nagrodzeni zostali[edytuj | edytuj kod]

W kategorii „Współpraca instytucjonalna”:

  • Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W kategorii „Organizatorzy wydarzeń kulturalnych”:

  • Teatr Współczesny w Warszawie

W kategorii „Instytucje kultury”:

  • Muzeum w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich

W kategorii „Osoba prywatna”:

  • Sławomir Skonieczny

W kategorii „Portal internetowy”:

  • Blogoskop Radia Wrocław

W kategorii „Otwarta Agencja Informacyjna”:

  • e-Polityka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]