Przejdź do zawartości

2010-01-15: Satelity skupiają się na Haiti

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 stycznia 2010

Agencje kosmiczne i prywatni operatorzy satelitarni wykonują wysokorozdzielcze zdjęcia dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti. Na zdjęciach widać zawalone budynki i tłumy na ulicach. Zdjęcia przekazywane są bezpłatnie do rządu Haiti, służb ratunkowych i organizacji charytatywnych.

We wtorek (12 I) Haiti zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, najsilniejsze od ponad 200 lat.

Trzęsienie wystąpiło w pobliżu stolicy tego niewielkiego kraju, miasta Port-au-Prince. Liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się obecnie na ponad 50 000.

Satelity obserwacji Ziemi zbierają teraz zdjęcia Haiti, które mogą pomoc ratownikom, organizacjom niosącym pomoc i rządowi Haiti w sprawniejszym zarządzaniu kryzysowym.

ONZ, Stany Zjednoczone, Francja i Kanada wezwały do zbierania danych optycznych i radarowych mogących pomóc w sytuacji, w której znalazł się ten wyspiarski kraj na Karaibach.

- To zadanie wszystkich agencji kosmicznych mające zapewnić pomoc Haiti, tym bardziej, że ze smutkiem muszę przyznać, że w tej kwestii jest jeszcze dużo do zrobienia - powiedział dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Jean-Jacques Dordain.

Zdjęcia Port-au-Prince są wykonywane przez najbardziej zaawansowane satelity: GeoEye-1, IKONOS, QuickBird, czy oba WorldView.

- GeoEye-1 w ciągu kilku sekund przelotu nad Port-au-Prince wykonał zdjęcia 2800 km2 powierzchni, powiedział rzecznik GeoEye, Mark Brender.

Zarówno GeoEye jaki i DigitalGlobe, operator satelitów WorldView i QuickBird, przekazują zdjęcia zainteresowanym podmiotom bez żadnych opłat.

Zdjęcia z GeoEye zostały też dodane do bezpłatnego serwisu z mapami, Google Earth.

- Ratownicy i agencje pomocowe muszą wiedzieć, co się dzieje i jaka jest sytuacja - dodał Brender. - Satelity komercyjne zapewniają najdokładniejsze zdjęcia.

Do obserwacji Haiti skierowano japońskiego satelitę ADEOS, francuskiego SPOT-5, europejskie ERS-2 i Envisat, oraz Kanadyjskiego RADARSAT-2.

- Radarowe satelity ESA zostały przekierowane do wykonania zdjęć dzisiaj i jutro, tak jak japońskie i kanadyjskie - powiedział w czwartek Dordain.

Globalna akcja obserwacji satelitarnych został zorganizowana w ramach aktywacji Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów.

Rzecznik NASA przekazał, że obserwacji próbowano dokonać również satelitą Terra, jednak jego pole widzenia zostało przesłonione przez chmury. Niestety kolejny raz satelita znajdzie się nad Haiti dopiero w przyszłym tygodniu. NASA dostarczyła za to dane porównawcze, tj. zdjęcia sprzed trzęsienia Ziemi - zebrane przez satelitę Terra i misje promu kosmicznego z roku 2000.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]