Przejdź do zawartości

2010-01-13: Potężne trzęsienie ziemi na Haiti

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 stycznia 2010
Intensywność trzęsienia ziemi na Haiti
Pałac prezydencki w Port-au-Prince uległ poważnemu uszkodzeniu
Zniszczenia na Haiti


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Trzęsienie ziemi na Haiti (2010)
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Trzęsienie ziemi na Haiti (2010)


Potężne trzęsienie ziemi, które 12 stycznia nawiedziło Haiti, wyrządziło ogromne zniszczenia i spowodowało wiele ofiar, choć dokładna liczba nie jest znana. Premier Haiti Jean-Max Bellerive, przyznał, że w katastrofie mogło zginąć nawet 100 tys. osób.

Do kataklizmu doszło o godz. 16:53 czasu lokalnego (22:53 czasu polskiego). Główny wstrząs miał siłę 7 stopni w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera.

Zniszczeniu uległa większość historycznych budynków w Port-au-Prince, m.in. Pałac Prezydencki, siedziba Zgromadzenia Narodowego i katedra. Wstrząsy odczuwalne były także na Dominikanie, Kubie i Jamajce.

W stolicy Haiti nie ma prądu, a ludzie, którzy stracili dach nad głową spędzili noc na ulicy. Nie działają tam również linie telefoniczne czy telefony komórkowe.

Po trzęsieniu zapanował chaos, a nad Port-au-Prince unosiła się chmura szarego pyłu.

Amerykańskie służby geologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami, które mogłoby zagrozić pewnym rejonom Dominikany, Kuby i Bahama, ale alarm został w nocy odwołany.

W wyniku trzęsienia zginęli żołnierze oenzetowskiej misji stabilizacyjnej MINUSTAH. Wśród stacjonujących na wyspie od 2004 roku żołnierzy, jest czterech zabitych Brazylijczyków, trzech jordańskich wojskowych oraz 8 członków chińskich sił pokojowych, a 10 uznaje się za zaginionych. Żołnierze zginęli pod gruzami zawalonych budynków. Na Haiti stacjonuje ok. 7 tys. żołnierzy i 2 tys. policjantów.

Chińskie władze wysłały na wyspę grupę 50 ratowników. Na pokładzie samolotu zmierzającego na Haiti znajduje się także specjalistyczny sprzęt, a także 3 psy ratownicze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama obiecał pomoc dla Haiti. Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wyraził żal, gdyż siły jego kraju prowadzą misję stabilizacyjną na wyspie. Komisja Europejska przeznaczyła 3 mln euro na pomoc dla Haiti. Także minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner obiecał odrębną pomoc dla poszkodowanych.

Było to najsilniejsze od ponad 200 lat trzęsienie na Haiti.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]