2010-01-17: Haiti: wtórny wstrząs wywołał panikę; liczba zabitych stale rośnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 stycznia 2010
Pomoc dla Haiti dociera z całego świata
Zniszczenia Port-au-Prince


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Trzęsienie ziemi na Haiti (2010)


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Trzęsienie ziemi na Haiti (2010)


W sobotę na Haiti odnotowano wtórny wstrząs o sile 4,5 w skali Richtera. W zrujnowanej stolicy kraju nawiedzonego 12 stycznia potężnym trzęsieniem ziemi, Port-au-Prince, wybuchła panika. Dokładna liczba zabitych nadal nie jest znana, jednak waha się od 50 do 200 tys.

Wtórny wstrząs spowodował przerwanie prac międzynarodowych ekip ratunkowych, które non stop przeszukują gruzowiska, by odnaleźć żywych ludzi. Dziś z gruzów wydobyto żywą 16-miesięczną dziewczynkę. W Port-au-Prince wybuchła panika wskutek ponownego wstrząsu, a także tysiące ludzi uciekło z miasta.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża szacuje, iż w kataklizmie życie straciło 45 tys. do 50 tys., jednakże władze Haiti podają znacznie dramatyczniejsze dane. Według haitańskiego ministra spraw wewnętrznych wstrząs zabił między 100 a 200 tysięcy ludzi. W kraju pogrzebano już 40 tys. zabitych. Co najmniej 300 tysięcy jest pozbawione dachu nad głową. Wśród zabitych jest jeden Polak, pracownik stabilizacyjnych sił ONZ stacjonujących na Haiti.

Tymczasem w najbiedniejszym kraju Ameryki Centralnej panuje dramatyczna sytuacja humanitarna. Umierają ranni, gdyż w kraju brakuje szpitali, a te które przyjmują poszkodowanych są przepełnione. Do Haiti płynie wielka amerykańska morska jednostka - szpital, która pomoże w leczeniu poszkodowanych. Do Port-au-Prince dotarła polska ekipa ratownicza.

Dla poszkodowanych brakuje żywności oraz wody. Dochodzi także do zamieszek, a tworzące się gangi grabią cenne rzeczy, bądź pomoc, która dotarła na Haiti. Ponadto główne więzienie w Port-au-Prince także uległo zniszczeniu, w wyniku czego znajdujący się tam więźniowie uciekli. Wśród zbiegów jest kilka osób skazanych na dożywocie.

Haiti po trzęsieniu ziemi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]