2009-12-31: Sondaż CBOS: wydarzenia roku 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 grudnia 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Zdaniem Polaków, katastrofa w kopalni Wujek-Śląsk jest Wydarzeniem Roku 2009 – wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Na drugim miejscu znalazł się wybór Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (31% wskazań).

CBOS, na zlecenie Radia ZET, przeprowadził sondaż na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, w którym zapytał o najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Zdaniem respondentów Wydarzeniem Roku 2009 jest katastrofa w kopalni Wujek-Śląsk (37% wskazań), w wyniku której zginęło 20 górników. Na drugim miejscu znalazł się wybór Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (31% wskazań). Jako trzecie najważniejsze wydarzenie mijającego roku respondenci wskazali pandemię grypy A/H1N1 (30%).

Zdaniem niewiele mniejszej grupy badanych na miano Wydarzenia Roku 2009 zasługuje: kryzys ekonomiczny w Polsce i Europie oraz zdobycie przez reprezentację Polski Mistrzostwa Europy w siatkówce (po 28% wskazań).

Respondentom została przedstawiona lista 14 wydarzeń roku 2009. Badani mogli wskazać maksymalnie 5 odpowiedzi. W następnej kolejności zadano pytanie, w jakim stopniu wybrane przez respondentów wydarzenia dają się opisać za pomocą następujących stwierdzeń:

  • było o tym głośno w mediach
  • znacząco wpłynęło na resztę świata
  • poruszyło moje emocje
  • przejdzie do historii

W przypadku zdecydowanej większości wskazanych przez ankietowanych wydarzeń, najtrafniej opisuje je stwierdzenie: było o tym głośno w mediach. Tylko do nielicznych zdarzeń najlepiej pasują, według badanych, inne określenia. Zdarzenia takie jak: pożar Domu Socjalnego w Kamieniu Pomorskim, trzęsienie ziemi we Włoszech, wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk najlepiej charakteryzuje stwierdzenie: poruszyło moje emocje. Natomiast podpisanie Traktatu Lizbońskiego oraz polskie i europejskie obchody upadku komunizmu najtrafniej opisuje stwierdzenie: przejdzie do historii (przy czym polskie i europejskie obchody upadku komunizmu równie trafnie charakteryzuje stwierdzenie – było o tym głośno w mediach).

Spośród ocenianych zdarzeń, zdaniem ankietowanych:

  • najgłośniej w mediach było o śmierci ikony popu, Michaela Jacksona
  • najbardziej wpłynął na resztę świata kryzys w Polsce i Europie
  • najbardziej poruszył emocje wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk
  • największą szansę na przejście do historii ma śmierć Michaela Jacksona

Źródła[edytuj | edytuj kod]