Przejdź do zawartości

2009-06-26: Zmarł Michael Jackson

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Zmarł Michael Jackson)
piątek, 26 czerwca 2009
Michael Jackson
Gwiazda Michaela Jacksona w Alei gwiazd w Hollywood

25 czerwca 2009 r. w szpitalu w Los Angeles (UCLA Medical Center), w wieku 50 lat zmarł amerykański gwiazdor muzyki pop Michael Jackson.

Po raz pierwszy wiadomość ta pojawiła się w serwisie TMZ.com o godzinie 23:46 polskiego czasu. O godzinie 00:15 została ona zamieszczona przez portal gazety Los Angeles Times. Natomiast o 00:29 podała ją agencja Associated Press. Telewizja CNN najpierw nie potwierdzała tych informacji i utrzymywała, że artysta znajduje się w śpiączce. Jednak ok. godziny 1:00 polskiego czasu podała ona także wiadomość, że Jackson zmarł w czwartek, w szpitalu.

Anonimowy informator powiedział serwisowi TMZ.com, że Jackson zmarł zanim jeszcze przybyli do jego domu wezwani o godzinie 21:21 sanitariusze, a kardiolog w UCLA poinformował portal, że muzyk zmarł z powodu zatrzymania krążenia. Fred Corral, koroner miasta Los Angeles stwierdził, że Jackson był martwy o godzinie 14:26 czasu miejscowego w czwartek: "Mogę powiedzieć, że w tym momencie zostaliśmy powiadomieni przez policję Los Angeles, że Jackson został przewieziony do szpitala i, że jego ciało nie reaguje na bodźce i o 14.26 stwierdzono zgon. (...) Wszystko wciąż jest w toku. Będziemy domagali się szybkiego przeniesienia ciała ze szpitala do naszego ośrodka, gdzie zbadamy zwłoki w celu ustalenia przyczyny śmierci. (...) O ile wiem, do szpitala trafił z zatrzymaniem krążenia i chwilę później stwierdzono zgon. W tym momencie, powtarzam, nie ma więcej medycznych informacji".

O godzinie 02:50 ciało zmarłego piosenkarza zostało przejęte przez koronera w celu zbadania dokładnej przyczyny śmierci. Pytania zadawane przez dziennikarzy, dotyczące możliwości pozamedycznej przyczyny śmierci pozostawiono bez komentarza.

Wcześniej Joe Jackson (ojciec piosenkarza) informował, że jego syn "nie ma się dobrze". Natomiast szpital do którego został przewieziony ok. godziny 22:00 (polskiego czasu) nie wypowiadał się oficjalnie na temat stanu zdrowia Michaela Jacksona.

Dr Arnold Klein, dermatolog z Beverly Hills zajmujący się od kilku lat Jacksonem powiedział, że "Michael jest darem z nieba. Był najbardziej utalentowanym człowiekiem jaki był mi znany. Był dobrym ojcem i powinniśmy się za niego modlić".

W grudniu pojawiły się pogłoski, że Jackson jest chory na rzadką genetyczną chorobę. W maju natomiast spekulowano, że ma on raka skóry. Jednak Randy Phillips, prezes i dyrektor generalny firmy AEG Live, powiedział wówczas CNN, że muzyk "jest w doskonałej kondycji, ma wielką wytrzymałość i ćwiczy, przygotowując się do występów". Piosenkarz miał odbyć kilka koncertów w Londynie, których pierwsza seria miała rozpocząć się 8 lipca.

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w Gary w USA. Karierę rozpoczął w wieku 7 lat jako członek rodzinnego zespołu The Jackson 5. Stał się samodzielnym muzykiem w 1979 roku. Otrzymał 13 nagród Grammy i zapisał 13 singli na pierwszych miejscach list przebojów w Stanach Zjednoczonych. Muzyk osierocił troje dzieci - Michael Joseph Jackson, Jr., Paris Michael Katherine Jackson i Prince "Blanket" Michael Jackson II.

Źródła[edytuj | edytuj kod]