Przejdź do zawartości

2009-12-29: W Polsce nie zarejestrujesz auta z Anglii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 29 grudnia 2009

Nie można zarejestrować w Polsce auta, które ma kierownicę po prawej stronie - tak zadecydowało dzisiaj Ministerstwo Infrastruktury.

Każdy mieszkaniec Polski może sprowadzić auto z Wysp Brytyjskich i nie zapłacić za nie cła. Jednak żaden wydział komunikacji na terytorium Rzeczypospolitej takiego samochodu nie zarejestruje. Póki co dotyczy to zarówno aut zabytkowych (tzw. oldtimerów) jak i "normalnych".

Burzę o samochody rozpoczął Grzegorza Dorobka z Łodzi, który jakiś czas temu sprowadził auto z kierownicą z prawej strony do Polski. Nie pozwolono mu jednak go zarejestrować. Dorobek, uznając prawo europejskie nakazujące każdemu państwu Unii zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i pieniędzy za nadrzędne nad surowymi przepisami polskimi i poskarżył się na Polskę do Komisji Europejskiej. Ta poprosiła Polskę o wyjaśnienia. Negatywne stanowisko zostało przedstawione dziś przez rzecznika ministerstwa - Mikołaja Karpińskiego:

- Nie podzielamy zastrzeżeń Komisji Europejskiej - tłumaczy rzecznik. - Jazda po polskich drogach, gdzie zaledwie jeden procent dróg to trasy dwujezdniowe, jest zbyt niebezpieczna, zwłaszcza przy takich manewrach jak wyprzedzanie z kierownicą po prawej stronie. Takie auta stwarzają zagrożenie i nie mogą być dopuszczane do ruchu.

Pozostaje nam czekać na autostrady, ale chyba łatwiejsze będzie zarejestrowanie auta na Wyspach.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]