Przejdź do zawartości

2009-12-15: Zamachy w miastach Iraku, Afganistanu i Pakistanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 grudnia 2009
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem

Zamachy terrorystyczne wstrząsnęły dziś stolicami Iraku i Afganistanu. W Bagdadzie w wyniku eksplozji samochodów-pułapek zginęły cztery osoby, natomiast w zamachu samobójczym w centrum Kabulu zginęło osiem osób. Do eksplozji doszło też w irackim Mosulu, a w afgańskim Sangin zginęli brytyjscy żołnierze. Terroryści nie oszczędzili także Pakistanu - tam w ataku na targowisko zginęło 22 cywilów.

Irak[edytuj | edytuj kod]

W irackiej stolicy w powietrze wyleciały trzy pojazdy. Pierwszy z wybuchów miał miejsce na parkingu w pobliżu irańskiej ambasady, druga eksplozja wydarzyła się nieopodal ministerstwa finansów, natomiast ostatnia blisko popularnej restauracji.

Policja podała, iż w wyniku ataków terrorystów zginęły cztery osoby, a 15 odniosło obrażenia.

W Mosulu, najniebezpieczniejszym mieście w Iraku także doszło do wybuchów samochodów-pułapek. Pod asyryjski kościół podjechał samochód, który został zdetonowany. Sytuacja z innym pojazdem powtórzyła się 10 minut później. Zginęło 11 osób, a 80 zostało rannych. Jednak to nie koniec, gdyż w tym samym mieście doszło do wybuchu bomby pod innym kościołem, który zniszczył drzwi do świątyni, a nie spowodował ofiar.

W Iraku przewiduje się nadejściem nowej fali zamachów terrorystycznych przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 7 marca 2010. 8 grudnia br. w Bagdadzie doszło do najkrwawszego zamachu w tym roku, w którym zginęło 127 osób.

Afganistan[edytuj | edytuj kod]

Tymczasem w Kabulu doszło do eksplozji samochodu-pułapki pod hotelem popularnym wśród cudzoziemców. Eksplozja spowodowała co najmniej osiem ofiar.

Zamachowiec-samobójca jadący samochodem wysadził się w powietrze w momencie przejazdu pod hotelem, a eksplozja spowodowana odpaleniem ładunków wybuchowych uszkodziła sąsiednie budynki.

W Afganistanie miał miejsce dziś jeszcze jeden zamach. W prowincji Helmand w dystrykcie Sangin, zamachowiec-samobójca jadący na motocyklu, odpalił ładunek wybuchowy, kiedy znalazł się w pobliżu patrolu wojsk. W wyniku ataku śmierć poniosło dwóch brytyjskich wojskowych, natomiast rany odniosło dwóch afgańskich żołnierzy. Do tej pory w Afganistanie zginęło 239 żołnierzy Wielkiej Brytanii.

Pakistan[edytuj | edytuj kod]

Pakistan także został ponownie zaatakowany przez terrorystów. Co najmniej 22 osoby zginęły, a 70 odniosło rany w wybuchu samochodu-pułapki na targowisku w mieście Dera Ghazi Khan.

Wybuch uszkodził targowisko oraz kilka pobliskich domów i sklepów.

Równocześnie z ciężkimi walkami w Południowym Waziristanie w Pakistanie trwała terrorystyczna kampania talibów, którzy przeprowadzali zamachy bombowe. Najwięcej zamachów miało miejsce w Peszawarze, gdzie zanotowano osiem poważnych aktów przemocy. Najpoważniejszy zamach miał miejsce 28 października 2009, kiedy to śmierć poniosło 117 osób. Łącznie terrorystyczna działalność ekstremistów na terytorium Pakistanu od początku października, kosztowała życie ponad 500 cywilów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]