Przejdź do zawartości

2009-11-03: Trybunał w Strasburgu ukarał Włochy za krzyże w klasach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 listopada 2009

Krzyże we włoskich szkołach naruszają „prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz „wolność religijną uczniów” – zadecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Trybunał zajmował się tą sprawą na zgłoszenie pochodzącej z Finlandii obywatelki włoskiej, Soile Lautsi, pragnącej, aby jej dzieci otrzymały świecką edukację. Od 2002 roku próbowała przekonać dyrekcję szkoły w miejscowości Abano Terme do usunięcia krucyfiksów. Gdy ta odmówiła, zwróciła się do włoskich sądów, sprawę jednak przegrała. Ostatecznie skierowała się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Trybunał zgodził się, że „przymusowe ukazywanie symbolu wybranego wyznania w budynku państwowym (...) ogranicza prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz ogranicza „prawo dzieci, aby wierzyć lub nie wierzyć”.

Państwo włoskie ma wypłacić Soile Lautsi 5000 euro odszkodowania za „straty moralne”. Nicola Lettieri, reprezentant włoskiego rządu przed trybunałem, zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]