2009-10-30: Agent Al-Kaidy skazany na 8 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terroryzm
Wikinews tag terrorism.jpg
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
piątek, 30 października 2009

44-letni Ali al-Marri, „uśpiony agent” Al-Kaidy, został skazany na 8 lat więzienia przez amerykański wymiar sprawiedliwości.

Posiadający podwójne obywatelstwo – katarskie i saudyjskie – przyznał w kwietniu przed sądem, że finansowo wspierał działania Al-Kaidy. Przyznał się do utrzymywania kontaktów z Chalidem Szejkiem Mohammedem – architektem ataków na Nowy Jork oraz do przejścia szkolenia w obozie w Pakistanie w latach 1998 - 2001.

Marri w amerykańskim więzieniu spędził już sześć lat. Był tam szczególnie źle traktowany. Było to podstawą do skrócenia wyroku – oskarżyciel żądał 15 lat pozbawienia wolności.

Według prokuratora Arab prowadził analizy dotyczące szlaków wodnych, zapór i tuneli. Opinia ta wzięła się stąd, iż Marri to specjalista ds. gazów toksycznych i trucizn, dobrze wyszkolony w ich użyciu.

Marri pojawił się w USA 10 września 2001 roku z wizą studencką w paszporcie. Kilka miesięcy później został aresztowany pod zarzutem oszustw kredytowych. W 2003 roku ówczesna administracja uznała Araba za "wroga" i tym samym umieściła go w bazie wojskowej w Południowej Karolinie.

Źródła[edytuj]