Przejdź do zawartości

2009-08-19: Talibowie potwierdzają śmierć Baitullaha Mehsuda

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 sierpnia 2009
Terroryzm
W Waziristanie (na zielono) trwała operacja przeciwko Mehsudowi
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem

Schwytany w poniedziałek (17 VIII) działacz pakistańskich talibów Mauvi Omar potwierdził śmierć Baitullaha Mehuda, przywódcy pakistańskich talibów. Dotychczas istniały spekulacje, iż terrorysta zginął w amerykańskim bombardowaniu 5 sierpnia.

5 sierpnia w okolicach Peszawaru atak przeprowadził bezzałogowy amerykański samolot. W wyniku tego zginęło 2 bojowników i żona Mehsuda. Następnie pojawiły się spekulacje, iż w ataku zginął prawdopodobnie sam Baitullah Mehsud, które talibowie już potwierdzają.

O tym, że Omar "podczas przesłuchania potwierdził, że Mehsud nie żyje", poinformował minister informacji w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej Pakistanu Mian Iftikhar Hussain.

Mehsud, który jest m. in. odpowiedzialny przeprowadzenie zamachu na Benazir Bhutto 27 grudnia 2007 roku, był dowódcą 20 tys. talibów w Pakistanie Jego ugrupowanie zabiło 7 lutego br. Piotra Stańczaka. Obława na Mehsuda w Waziristanie w której brało udział wojsko pakistańskie oraz lotnictwo amerykańskie trwała od czerwca.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]