2009-07-03: Open'er 2009: rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Main Stage na krótko przed rozpoczęciem festiwalu.
- 36 m szerokości
- 29 m długości
- 85 ton wagi
- 1 100 m kw. powierzchni dachu...
Artyści, którzy potwierdzili swą obecność
na Open'er Festival 2009

26.01.2009:

5.02.2009:

11.02.2009:

12.02.2009:

19.02.2009:

26.02.2009:

5.03.2009:

12.03.2009:

19.03.2009:

9.04.2009:

7.05.2009:

14.05.2009:

28.05.2009:


Daty oznaczają ukazanie się informacji prasowych nt. potwierdzenia. edytuj


piątek, 3 lipca 2009

Wczoraj, 2 lipca 2009 r. rozpoczęła się kolejna, ósma już edycja jednego z największych festiwali muzycznych w Europie – Heineken Open'er Festival. Jak szacują organizatorzy, do Gdyni zjedzie ok. 60 tys. fanów muzyki. Zapraszamy na bezpośrednią relację naszego reportera – codziennie najświeższe informacje z pierwszej ręki!

Pociąg do Open'era[edytuj | edytuj kod]

Na poznańskim dworcu... w oczekiwaniu na pociąg do Gdyni.

//Poznań, ok. 2:00
Na dworcu PKP stoją już pierwsi festiwalowicze. Nie trudno to wywnioskować – z łatwością dobiegają rozmowy dotyczące wykonawców, którzy pojawią się w tym roku w Gdyni. A jest o czym rozmawiać: 7 scen i ok. setka wykonawców, zespołów muzycznych i performance'owych. Wśród nich m.in. Arctic Monkeys, Basement Jaxx, The Gossip, Moby, Kings of Leon, Placebo, The Prodigy – a to tylko niektórzy... Pojawi się o wiele więcej zespołów – niektóre z nich mniej znane, lecz nie mniej interesujące od wspomnianych. Aż cztery dni muzyki na światowym poziomie na 72 hektarach powierzchni.

Dowiadujemy się, że pociąg pospieszny do Gdyni jest... opóźniony 20 minut. Norma, do której się wszyscy przyzwyczailiśmy, w związku z czym nie słychać większych głosów oburzenia wśród oczekujących na podróż do Trójmiasta. Wśród nich młoda rodzina, która nie spodziewała się takiego tłumu młodych festiwalowiczów. Kobieta zareagowała jednoznacznie: – To będzie masakra... I sytuacja rzeczywiście nie pozwalała na wyspanie się – korytarze zostały wypełnione podróżnymi; nielicznie mieli szansę, by się położyć... w przejściu.

Czwartkowy poranek przed dworcem w Gdyni. Festiwalowicze gotowi do wyruszenia w kierunku terenu lotniska, na którym zlokalizowano Open'er.

Taka sytuacja spotkała zapewne większość podróżnych, którzy w tym czasie wybierali się do Gdyni. Nie wspominając o tych, którzy wybrali się dzień wcześniej – w związku z podtopieniem części Trójmiasta i obsunięciem się skarpy na tory w Gdańsku, pociągi miały duże opóźnienia („Słoneczny” z Warszawy jechał do Gdańska ponad 9 godzin).

– Spokojnie, nie zalało nas. (...) Można spokojnie przyjeżdżać do Babich Dołów. – zapewniła dziennikarzy w czasie największych opadów Małgorzata Kur, przedstawicielka organizatora – agencji Alter Art.


„Open city for Open'er”
Wymiana biletów na opaski i... w drogę!

//Gdynia, ok. 9:00
Podróż nienależąca do wygodnych upłynęła bez większych problemów. Na dworzec Gdynia Główna wkroczył rozentuzjazmowany tłum – część ruszyła w kierunku okolicznościowego punktu wymiany biletów na specjalne opaski, który usytuowano nieopodal dworca, natomiast ci, którzy odłożyli tę wymianę na później (przed wejściem na teren festiwalu) podążyli w kierunku przystanku, z którego odjeżdżał autobus. Z daleka widać było wyraźnie napis, który wyświetlał: „Open'er Festival”.

Kursy w czasie trwania festiwalu ma średnio co 15 minut, w związku z czym nie było pośpiechu i ścisku. Można było bez problemu dojechać pod samą bramę główną dla pieszych, która usytuowana jest od ul. Zielonej. Po wyjściu festiwalowicze ruszyli we wspomnianym kierunku – bezpośrednio pomiędzy Sceną Główną a bramą zlokalizowano pole namiotowe, na które wyprzedano wszystkie karnety już w pierwszej połowie czerwca.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2009-07-03: Open'er 2009: rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu

Przedpołudniowe i wczesne popołudniowe chwile wszyscy poświęcili na „zakwaterowanie się” na polu namiotowym lub w okolicznych miejscowościach – nieliczni nawet w oddalonej o ok. 5 km Rewie. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali rozpoczęcia festiwalowych koncertów, z których pierwsze zaplanowano na godz. 17:00. Zaczęło się od Tent Stage i Burn Beat Stage, a w Alter Space: pierwszy seans oraz pokaz animacji. Zaczęło się!

Line-up[edytuj | edytuj kod]

Kliknij, aby powiększyć.

DZIEŃ
1
DZIEŃ
2
DZIEŃ
3
DZIEŃ
4


KOLEJNA RELACJA:
DZIEŃ 1
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości