Przejdź do zawartości

2009-07-04: Open'er 2009: „arktyczne małpy” i goryle na scenie w czasie pierwszego dnia festiwalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2009-07-04: Open'er 2009: „arktyczne małpy” i goryle na scenie w czasie pierwszego dnia festiwalu
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Artyści, którzy potwierdzili swą obecność
na Open'er Festival 2009

26.01.2009:

5.02.2009:

11.02.2009:

12.02.2009:

19.02.2009:

26.02.2009:

5.03.2009:

12.03.2009:

19.03.2009:

9.04.2009:

7.05.2009:

14.05.2009:

28.05.2009:


Daty oznaczają ukazanie się informacji prasowych nt. potwierdzenia. edytuj


sobota, 4 lipca 2009

Na lotnisku Babie Doły wszystko rozpoczęło się 2 lipca 2009 r. ok. 17:00. Pierwsi wykonawcy zapoczątkowali swe występy na Tent Stage oraz Burn Beat Stage. Niedługo potem pierwszy zespół zainaugurował występy na Main Stage. Na dobre rozpoczęła się kolejna, ósma już edycja jednego z największych festiwali muzycznych w Europie.

Tegoroczny Open'er bije swe własne rekordy – jest dłuższy (trwa aż cztery dni), a powierzchnia festiwalu została powiększona do 72 ha. Ponadto zapowiedziano obecność ponad 60 tys. fanów wszelkiego rodzaju muzyki, co daje się odczuć na własnej skórze w czasie koncertów i stojąc w długich kolejkach w każdej z trzech stref gastronomicznych. Ocenia się, że na terenie festiwalu obecni są obywatele ok. 30 krajów świata – o tym bez trudu przekonuję się napotykając cudzoziemców praktycznie na każdym kroku.

Jak oceniają media, trwająca właśnie edycja festiwalu może okazać się najciekawszą jak dotąd odsłoną tego eventu.

Tent, Burn Beat i Alter – na początek[edytuj | edytuj kod]

//Zaczęło się – Tent Stage / Burn Beat Stage
W charakterystycznym niebieskim namiocie zwieńczonym czerwonymi banderami wszystko rozpoczęło się ok. 17:00. Występy na Scenie Namiotowej zainaugurowała trójmiejska formacja Old Time Radio. Niedługo po niej rozbrzmiały w ogromnym namiocie alternatywne, rockowe dźwięki spod znaku The Car Is On Fire.

Równolegle ruszyła scena Burn Beat Stage, którą zlokalizowano w swoistym betonowym hangarze, będącym częścią infrastruktury lotniczej na Lotnisku Babie Doły. Zaprezentowali się tam przedstawiciele stołecznego projektu Sorry, Ghettoblaster, proponując pierwszym gościom „betonowego klubu” elektroniczne dźwięki w stylistyce electro, techno i tech-house'u. Każde z setów na Burn Beat Stage trwał będzie od tej pory ok. 3 godzin – do białego rana.

//Alternatywa w Alter Space
Organizatorzy zapewnili mnóstwo alternatywnych atrakcji dla fanów kultury spoza głównego, mainstreamowego nurtu. Po raz kolejny na Open'erze działa namiot Alter Space, który w tym roku zgromadzi publiczność na występach takich zespołów, wykonawców i projektów, jak: Skinny Patrini, Grabek, Szelest Spadających Papierków, Lady Aarp, czy Mass Kotki. Obejrzeć można tu kilka filmów (m.in. Berlin Calling, Heima) – seansy są powtarzane. W ramach swoistej „alternatywy” dla muzyki można codziennie podziwiać pokazy „fire show” w wykonaniu projektów: Yoma, Salamandra i Mamadoo, które zlokalizowane są w pobliżu Strefy NGO. Ponadto w ramach „namiotu alternatywnego” funkcjonuje również Alter Café, gdzie można odpocząć przy łyku kawy i kęsie czegoś słodkiego.

Aktywność Alter Space zainaugurował, równolegle z dwoma wcześniej wspomnianymi scenami, pokaz animacji Grupy Twożywo oraz krótkiego, ponad 20-minutowego dokumentu traktującego o ubiegłorocznej edycji Open'era. Po nich: Kormorany – polska formacja alternatywna łącząca w swej stylistyce m.in. etno, jazz, folk i rock.

Czas na Scenę Główną...[edytuj | edytuj kod]

//Main Stage zainaugurowany
Na scenie Main Stage, której szerokość to prawie 30 m, pierwszy zespół pojawił się o godz. 20:00. Warszawska formacja Renton grająca alternatywnego rocka (i sama określająca swoją muzykę jako „pop z pazurem”) z pewnością rozgrzała zgromadzoną pod główną sceną publikę.

W tym samym czasie na Tent Stage grało szwedzkie trio – Peter Bjorn and John, które znane jest z wielkiego „gwizdanego” hitu „Young Folks”. W międzyczasie reszta festiwalowiczów bawiła się przy nowoczesnych brzmieniach na Burn Beat Stage (AM Radio i Mentalcut) oraz zgromadzona była w namiocie Alter Space. Sceny World Stage, Young Talent Stage i Fashion'er (debiutująca na Open'erze) były pierwszego dnia zamknięte.

Danie główne rozpoczęto podawać punktualnie o 22:00. Na Scenie Głównej rozpoczęli występ młodzi Brytyjczycy z Arctic Monkeys. Zaprezentowali materiał m.in. z wielokrotnie nagradzanego albumu „Favourite Worst Nightmare”, a także piosenki z najnowszego, zapowiadanego na sierpień albumu grupy – „Humbug”. Jak sami zaznaczyli, open'erowa publiczność była pierwszą na świecie, która usłyszała te nagrania. Tłum szalał, a przed Main Stage zapowiadało się jeszcze goręcej...

Czemu? Ponieważ punktualnie o północy na scenę wtargnęli nieokrzesani i szalejący członkowie formacji Basement Jaxx. Nie zabrakło szalonych wariacji na scenie w wykonaniu towarzyszących Felixowi Buxtonowi i Simonowi Ratcliffe'owi wokalistek i wokalistów. Ze sceny dobiegały praktycznie bez przerwy dynamiczne i niepozwalające ustać w miejscu brzmienia takich przebojów brytyjskiej formacji, jak „Romeo”, „Oh My Gosh”, czy „Do Your Thing”. Punkt kulminacyjny i apogeum scenicznego szaleństwa? Tylko i wyłącznie największy hit zespołu – „Where's Your Head At?”. Wszyscy miotali się po scenie poddając się dzikim brzmieniom utworu, a towarzyszyły im... goryle. Pierwsze skojarzenie po tym ostatnim na Scenie Głównej występie – trzęsienie ziemi na sam początek Open'era. I nie ma w tym porównaniu ani krzty przesady.

//Open'er na Main Stage się niekończący...
Zamilknięcie Sceny Głównej ok. 1:40, bo to wówczas skończyło swój dynamiczny występ Basement Jaxx, nie oznaczało końca pierwszego dnia Open'era. Bynajmniej, festiwalowicze mogli bawić się na pozostałych scenach.

Wcześniej, w czasie trwania ostatniego koncertu na Scenie Głównej, Scena Namiotowa zgromadziła fanów muzyki Late of the Pier, a następnie formacji Łąki Łan. Na Burn Beat Stage po raz kolejny trwał DJ-set projektu Sorry, Ghettoblaster, a w namiocie Alter Space swe umiejętności na elektronicznych skrzypcach prezentował Wojtek Grabek. Po brzmieniach łączących skrzypce z elektroniką przyszła pora na...

//Opening Alter Party
... występ Skinny Patrini. Projekt, tworzony przez Annę Patrini i Michała „Skinny” Skórkę, zapewnił podróż w najmocniejsze zakamarki electroclashu. Krzykliwa elektronika połączona była z bezpardonowym występem, który z czystym sumieniem można nazwać performance'em na miarę opener'owego namiotu Alter Space.

(Aż) tyle wydarzyło się pierwszego dnia Heineken Open'er Festival. A to dopiero początek...

Line-up[edytuj | edytuj kod]

KOLEJNA RELACJA:
DZIEŃ 2
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości