2009-06-24: Pakistan: w nalotach w Waziristanie giną kolejni talibowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Pakistan
środa, 24 czerwca 2009

Armia pakistańska rozpoczęła ponad tydzień temu operację w górskich rejonach Waziristanu W nalotach lotnictwa Pakistanu i USA na pograniczu z Afganistanem giną kolejni talibowie.

Bezzałogowy samolot amerykańskich sił powietrznych

Tereny plemienny Waziristanu są stale bombardowane nie tylko przez lotnictwo pakistańskie, ale także przez bezzałogowe samoloty USA.

W nalotach pod Barwand, Sarwaki i Kundsari w Waziristanie Południowym 19 czerwca zginęło 50 talibów. W kolejnych bombardowaniach w nocy zginęło 30 talibów. Z kolei w dniu następnym nastąpiła blokada drogi między Sarwaki i miasto Tanai. W zasadzce poległo 32 talibów. Kolejnych 30 talibów zginęło 21 czerwca w ostrzale artyleryjskim pozycji rebeliantów w Południowym Waziristanie. Wieczorem 22 czerwca bezzałogowe samoloty USA przeprowadziły nalot w Południowym Waziristanie zabijając 70 talibów. Do nalotu doszło podczas pogrzebu jednego z zabitych talibów 21 czerwca.

Naloty są wymierzone w lidera talibów Baitullaha Mehsuda, który jest odpowiedzialny m. in. za śmierć premier Pakistanu Benazir Bhutto, która zginęła na wiecu politycznym 27 grudnia 2007. W wyniku bombardowań swoje domostwa opuściło już 45 000 cywili.

Tymczasem równolegle prowadzona operacja przeciwko talibom w Północno-Zachodniej Prowincji Pograniczna jak zapewnia wojsko pakistańskie jest w ostatniej fazie. W ofensywie zginęło prawie 1 600 rebeliantów oraz 128 żołnierzy Pakistanu.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja w Waziristanie (2009)

Źródła[edytuj | edytuj kod]