Przejdź do zawartości

2009-06-18: Pakistan: trwają naloty na stanowiska talibów w Waziristanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Bezzałogowy samolot amerykańskich sił powietrznych
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Czarna Burza
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja w Waziristanie (2009)
czwartek, 18 czerwca 2009
Pakistan
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Armia pakistańska rozpoczęła 13 czerwca operację w górskich rejonach Waziristanu, który graniczy z Afganistanem. Tam mieści się twierdza przywódcy talibów w Pakistanie - Baitullaha Mehsuda.

Wcześniej od 26 kwietnia do 14 czerwca, trwała operacja przeciwko talibom w Północno-Zachodniej Prowincji Pograniczna. W ofensywie zginęło ponad 1 500 rebeliantów oraz 128 żołnierzy Pakistanu. Z obszaru walk uciekło ponad 3 000 000 osób.

Wojska pakistańskie w wyniku ofensywy zdobyły kilka ważnych miast, przede wszystkim Mingorę, która była najważniejszym celem operacji wojsk rządowych. Udało się unieszkodliwić talibów w takich rejonach jak Buner i Dir. W tym drugim okręgu talibowie zmuszeni byli podpisać układy z miejscowymi radami plemiennymi. Wydarzenia te świadczą o zmianie nastawienia społeczeństwa pakistańskiego wobec islamskich ekstremistów, wzrasta także poparcie dla prowadzenia walki przeciwko rebeliantom. Ponadto pakistańscy wieśniacy założyli milicję Laskhar, która walczyła z talibami.

W Dolinie Swat i pobliskich rejonach trwają nadal sporadyczne walki mimo znacznej przewagi armii pakistańskiej. 17 czerwca wojsko zabiło 20 talibów w okręgu blisko Dolnego Diru i dwóch, w tym dowódcę, w rejonie Swatu. W prowincji Swat natomiast poległo 34 rebeliantów.

W ubiegły weekend 13 czerwca lotnictwo pakistańskie rozpoczęło bombardowanie plemiennych rejonów Waziristanu. W bombardowaniach uczestniczą też amerykańskie samoloty bezzałogowe. 14 czerwca amerykańskie samoloty bezzałogowe zbombardowały cele talibów w Waziristanie. Zginęło 3 rebeliantów. W trakcie całego dnia w Waziristanie zabito 30 talibów. W bombardowaniu ranny został Tahir Yuldeshev, dowódca uzbeckich bojówek protalibskich. 18 czerwca w nalocie czterech amerykańskich samolotów na Gharlamai i Nandaran przy granicy z Afganistanem zginęło 9 osób, 20 zostało rannych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]