Przejdź do zawartości

2009-06-11: Pakistan: rozprzestrzenienie się walk na okręg Bannu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Pakistan
czwartek, 11 czerwca 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Czarna Burza

Armia pakistańska odnosząc sukcesy w operacji Czarna Burza na terytorium Doliny Swat, przenosi siły do okręgu Bannu, leżącego niedaleko Waziristanu - głównej areny nalotów bezzałogowych samolotów USA pod koniec 2008 roku.

Od 26 kwietnia, czyli rozpoczęcia ofensywy zginęło ponad 1 300 rebeliantów oraz 105 żołnierzy Pakistanu. Z obszaru walk uciekło ponad 2 500 000 osób. Armia pakistańska w maju stopniowo zdobywała kolejne tereny w Dolinie Swat i jej sąsiednich terenach. Ważniejsze zdobyte miasta to: Dagger - 29 IV; Banai Baba - 9 V; okręg Buner - 15 V ; Matta - 17 V; Sultanwas -20 V; Peochar oraz Bahrajn -29 V; Mingora -30 V.

Pod koniec maja po kolejnych zwycięstwach armii pakistańskiej w Swat walki wznowiły się także w przygranicznej prowincji z Afganistanem Waziristan. Tam prawdopodobnie ukrywał się dowódca talibów w Pakistanie Baitullah Mehsud. Do 26 maja w wyniku rozpoczynających się walk w Waziristanie z tego regionu uciekło 10 tys. cywilów. W ataku helikopterowym na granicy afgańsko-pakistańskiej tego dnia przeprowadzonym przez Pakistan zginęło 6 rebeliantów. Ten region pod koniec 2008 roku był znany z nieustannych nalotów amerykańskich samolotów bezzałogowych. 30 maja w górskich obszarach Południowego Waziristanu stacjonujące tam pakistańskie oddziały paramilitarne zabiły w walce 40 talibów. Talibowie 1 czerwca z wioski Bakka Kheil w Waziristanie Północnym porwali ok. 400 uczniów i nauczycieli z jednej z szkół. Podczas porwania wiele uczniów zbiegło z miejsca porwania. Dzień później w wyniku operacji wojsk pakistańskich odbito ok. 80 uczniów z rąk porywaczy. Kolejne 46 studentów i dwóch nauczycieli zostało zwolnionych 4 czerwca.

Pakistański żołnierz podczas walk

4 czerwca w Amandarra pojmano Sufia Muhammada, założyciela Tehreek-e-Nafaz-e-Shariat-e-Mohammadi (TNSM). 5 czerwca po ataku terrorystycznym na meczet w okręgu Dir, kiedy to zginęło 40 osób, ludność plemienna przystąpiła do walk z talibami. Do 7 czerwca 1000-1500 uzbrojonych wieśniaków napadło na 5 wiosek zajętych przez rebeliantów w regionie Dhok Darra. W walce z ok. 200 rebeliantami zginęło ich przynajmniej 11. Miejscowa ludność została zorganizowana w tzw. milicję Laskhar. Społeczeństwo szeroko popierało ofensywę armii pakistańskiej przeciwko talibom w dolinie Swat, łącznie z partiami opozycyjnymi, mediami a nawet niektórymi liderami religijnymi. W walkach 8 czerwca zginęło 25 rebeliantów, a dzień później 14 rebeliantów i jeden żołnierz. Na pomoc walczącej wiejskiej milicji wysłano wojskowe helikoptery.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

10 czerwca armia pakistańska rozszerzyła ofensywę na tereny okręgu Bannu, leżącego niedaleko Waziristanu. Wówczas w tym okręgu przebywało ok. 800 talibów. Walkom wojskom naziemnym pomagała artyleria oraz lotnictwo. W pierwszym dniu walk w Bannu zabito ok. 100 rebeliantów. W dzisiejszym ataku artyleryjskim zginęli kolejni ekstremiści.

Źródła[edytuj | edytuj kod]