Przejdź do zawartości

2009-05-30: Pakistan: armia pakistańska zdobyła Mingorę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Pakistan
sobota, 30 maja 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Czarna Burza

Armia pakistańska zdobyła największe miasto w Swat - Mingorę. Miasto te było szturmowane od 23 maja.

Bardzo dobrze, że miasto Mingora znalazło się pod całkowitą kontrolą sił bezpieczeństwa - powiedział rzecznik pakistańskiej armii pułkownik Athar Abbas.

Zdobycie Mingory było jednym z głównych celów trwającej od 26 kwietnia operacji Czarna Burza. Do Mingory wstępu nie mają dziennikarze i dlatego trudno oszacować liczbę ofiar bitwy.

Armia pakistańska 23 maja weszła do głównego miasta Doliny Swat - Mingory, które było oblegane od 6 maja. W walkach tego dnia zginęło co najmniej 17 bojowników. Walki uliczne wg rzecznik armii generała-majora Athara Abbasa nie były wówczas prowadzone na najwyższą skalę, ponieważ w mieście pozostawało jeszcze ok. 10% cywilów. W trakcie walk ulicznych, walczono głównie w centrum miasta, koło terminalu autobusowego i wzdłuż głównej drogi w mieście. 25 maja żołnierze rozpoczęli poszukiwania po różnych budynkach Mingory, chowających się bojowników. 70% miasta 27 maja kontrolowali żołnierze Pakistanu. W dalszych częściach miasta nadal toczyły się boje, które doprowadziły dziś do wypędzenia z miasta talibów.

Tymczasem przez ostatni miesiąc z powodu walk swoje domy opuściło ponad 2,4 mln cywilów, którzy obecnie przebywają w obozach zorganizowanych przez ONZ oraz Czerwony Krzyż.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]