Przejdź do zawartości

2009-05-02: Iran: powieszono 23-latkę oskarżoną za zabójstwo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 maja 2009

W Iranie została stracona Delara Darabi. Irankę skazano na karę śmierci za zbrodnię, którą rzekomo popełniła w wieku 17 lat. Egzekucja, pomimo protestów Amnesty International i obrońców praw człowieka, odbyła się w Centralnym Więzieniu w mieście Raszt. Jak podaje AI, w tym roku już dwie osoby zostały stracone za zbrodnie, które rzekomo popełniły jako nieletnie.

Amnesty International jest oburzone egzekucją Delary Darabi. Jak poinformowała Hassiba Hadż Sahraoui - zastępczyni Dyrektora Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, prawnik Iranki nie został poinformowany o tej egzekucji, chociaż według obowiązującego prawa władze miały obowiązek poinformowania go na co najmniej 48 godzin przed egzekucją. Jej zdaniem „był to cyniczny krok ze strony władz, które chciały uniknąć demonstracji w kraju i na całym świecie, a które mogły ocalić życie Delary Darabi”.

20 kwietnia br. Sąd Najwyższy odroczył egzekucję dziewczyny o dwa miesiące. Stracenie Delary Darabi przed upływem tego czasu jest według Hassiba Hadż Sahraoui „wskazówką, że decyzje Sądu Najwyższego nie są respektowane i są ignorowane w prowincjach”. Amnesty International uważa, że proces Delary nie był sprawiedliwy, gdyż sąd odmówił uwzględnienia dowodów, które według jej prawnika wskazywały na niewinność.

Od 2006 roku Amnesty International prowadziła kampanię na rzecz Delary Darabi, apelując do władz Iranu o zawieszenie wyroku śmierci oraz ponowne przeprowadzenie procesu zgodnego ze standardami międzynarodowymi.

Stracenie Delary Darabi to już 140-ta egzekucja w tym roku w Iranie. Darabi jest drugą kobietą, która została stracona. Od 1990 roku Iran wykonał egzekucję na co najmniej 42 nieletnich przestępcach, w tym ośmioro zostało straconych w 2008 roku i jeden 21 stycznia br. To pogwałcenie prawa międzynarodowego stanowczo zakazującego egzekucji osób, które popełniły przestępstwo jako nieletni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]