Przejdź do zawartości

2009-05-02: Armia pakistańska zabiła 16 talibów; w Afganistanie zginęło 5 żołnierzy NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Czarna Burza
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
sobota, 2 maja 2009

Na pograniczu afgańsko-pakistańskim doszło do starcia armii pakistańskiej z talibami. Zginęło 16 rebeliantów. Wczoraj w ataku rakietowym talibów w Afganistanie zginęło 5 żołnierzy NATO.

Dziś w w okręgu Mohammad na pograniczu grupa ok. 60 talibów zaatakowała korpus armii Pakistanu w posterunku przygranicznym. W walce zabito 16 bojowników, lecz wojsko straciło dwóch żołnierzy.

W Pakistanie w dystryktach Dir oraz Buner w prowincji pogranicza trwa operacja przeciwko talibom. Od początku operacji w Dir zginęło 10 żołnierzy, zabito 75 rebeliantów, a 1 000 cywili uciekło ze swoich domostw. Do wczoraj w okręgu Buner zabito 55 rebeliantów.

Cała operacja militarna rozpoczęła się po sukcesach talibów. Po wynegocjowanym rozejmie w Dolinie Swat z 15 lutego br., 13 kwietnia prrezydent Pakistanu Asif Ali Zardari dekretem przywrócił prawo szariatu w całej Dolinie. Rebelianci 21 kwietnia przejęli całkowitą kontrolę na prowincją Buner. 29 kwietnia talibowie stracili miasto Dagger. Obecne walki w Pakistanie są największe od tych z przełomu stycznia i lutego br.

Niespokojnie w Afganistanie[edytuj | edytuj kod]

Wczoraj w wschodnim Afganistanie po ataku rakietowym talibów i wymianie ognia zginęło 5 żołnierzy NATO. Wśród nich jest 3 Amerykanów oraz 2 Łotyszów. Amerykanie stracili już 682 żołnierzy w tym kraju, natomiast Łotwa 3 wojskowych.

Wczoraj nie tylko NATO-wscy żołnierz ginęli. W potyczce w dystrykcie Arghandab w prowincji Zabul alianci zabili 15 rebeliantów, a także ranili 12. W Kandaharze w wybuchu bomby rannych zostało 3 policjantów i 2 cywilów, a w prowincji Kunar, graniczącej z pakistańskim okręgiem Mohammad w potyczce z talibami, zginęło 3 afgańskich żołnierzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]