Przejdź do zawartości

2009-04-27: Kolejny Polak kapitanem porwanego przez piratów statku – niemieckiego transportowca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Kapitanem porwanego przez piratów w sobotę (25 IV) niemieckiego transportowca zboża MV "Patriot" jest Polak. Informację potwierdziło MSZ.

O tym, że na niemieckim statku pod maltańską banderą jest Polak, już wczoraj informował . Dziś rzecznik prasowy MSZ, Piotr Paszkowski potwierdził tę informację. Na pokładzie znajduje się też Ukrainiec oraz piętnastu Filipińczyków. Niemiecki transportowiec jest już czternastym statkiem uprowadzonym przez piratów w tym miesiącu.

Wczoraj piraci opanowali piętnastą jednostkę – jemeński tankowiec, lecz komandosi z tego kraju po nocnej akcji uwolnili statek. Podczas akcji zginęło dwóch piratów.

Piraci zaatakowali wczoraj także włoską jednostkę, lecz ochroniarze statku na atak piratów odpowiedzieli ogniem, łamiąc tym samym prawo morskie. Dzięki decyzji ochroniarzy statek mógł popłynąć dalej.

Kapitan MV "Patriot" jest ósmym Polakiem, który jest w niewoli piratów. Wcześniej zakładnikami terrorystów morskich byli dwaj marynarze statku "Sirius Star" – jeden z nich był kapitanem supertankowca. 10 kwietnia uwolniono statek "Bow Asir" z pięcioma Polakami na pokładzie.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 r. somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Źródła[edytuj | edytuj kod]