2009-04-23: Irak: ok. 68 osób zginęło w dwóch zamachach terrorystycznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
czwartek, 23 kwietnia 2009

W Iraku doszło do dwóch zamachów, w których zginął mogło nawet 70 osób. Jest to najkrwawszy dzień w Iraku w tym roku.

Pierwszy atak nastąpił rano w Bagdadzie w centralnej dzielnicy Karrada. Wtedy to terrorysta wmieszał się wśród policjantów rozdających zapomogi cywilom, po czym odpalił ładunki wybuchowe. W efekcie życie straciło 28 Irakijczyków, a ok. 50 odniosło rany.

Następny atak koło południa terroryści przeprowadzili w miejscowości Muqdadiya k. Bakuby. Tam zamachowiec-samobójca wysadził się w restauracji, gdzie przebywali irańscy szyiccy pielgrzymi zmierzający do Karbalii. Agencja Reutera podaje, że w tym ataku zginęło 40 osób, choć faktyczna liczba może być większa.

W trzeciej dekadzie kwietnia w tym kraju codziennie dochodzi do eksplozji bomb. 20 kwietnia zamachowiec-samobójca w stroju policjanta zabił 4 policjantów i ranił 7 cywilów oraz 8 amerykańskich żołnierzy. Dzień później w Mosulu w eksplozji samochodu-pułapki ucierpiało dwóch irackich żołnierzy. Tego samego dnia w wybuchu bomby wymierzonych w patrol policyjny w zachodniej części Bagdadu, zginął jeden funkcjonariusz, 3 rannych. Wczoraj odbyły się dwa ataki terrorystyczne. W pierwszym w wybuchu bomby na zatłoczonym mosulskim targowisku rannych zostało 8 osób w tym policjant, w wybuchu bomby w bagdadzkim meczecie zginęło co najmniej 5 osób, a 15 zostało rannych.

Ponadto dzisiejszy atak wymierzony w pielgrzymów jest najpoważniejszy jeśli chodzi o zabitych po zamachu z 8 marca, kiedy to zginęły 52 osoby w bagdadzkiej Akademii Policyjnej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]