Przejdź do zawartości

2008-12-26: Zmarł Maciej Kuroń

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 grudnia 2008

Nie żyje Maciej Kuroń – kucharz, dziennikarz i publicysta kulinarny, syn jednego z założycieli KORJacka Kuronia. W marcu skończył 48 lat.

Zmarł nagle w czwartek, 25 grudnia w swym domu w Izabelinie koło Warszawy. Powodem śmierci była ciężka niewydolność układu krążenia. Kucharz nagle źle się poczuł – wezwano pogotowie, lecz reanimacja nie pomogła.

Maciej Kuroń
(4.12.2008 r.)
Odszedł wspaniały mąż i czuły ojciec. Odszedł dobry człowiek. Odszedł dzisiaj w bezśnieżne Boże Narodzenie, w domu, który stworzył, wśród najbliższych, których ukochał. (...) Maciej uczynił nasz świat lepszym i smaczniejszym. Będziemy mu za to dziękować, będziemy o tym pamiętać.

—Pożegnanie na stronie kuron.com.pl

Informację o śmierci znanego kucharza przekazała Polskiej Agencji Prasowej jego menadżerka Małgorzata Weremczuk.

Maciej bardzo kochał ludzi. Odszedł z przekonaniem, że nie skrzywdził nikogo.

—Małgorzata Weremczuk, menadżerka Macieja Kuronia

Z wykształcenia był historykiem. Ukończył w Stanach Zjednoczonych podyplomowe studia gastronomiczne. Znany jest z wielu telewizyjnych programów kulinarnych. Karierę rozpoczął w telewizji TVN w 1997 r. Znany i doceniany był także za liczne publikacje książkowe (np. "Kuchnia Polska. Kuchnia Rzeczypospolitej Wielu Narodów", "Szkoła gotowania Macieja Kuronia"). Na swej stronie internetowej udostępnił ponad 2,5 tys. przepisów. Jedne z ostatnich tekstów, które zamieścił na owej stronie były poświęcone przygotowaniom świątecznym i przykładowym zestawom na wigilijny stół.

W latach 80. aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W czasie stanu wojennego, decyzją ówczesnego ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki został skreślony z listy studentów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Potem studiował historię na WSP w Olsztynie, a następnie kształcił się w USA (Culinary Institute of America). Był członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]