2008-11-11: Obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 listopada 2008
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W dniu 11 listopada w całej Polsce trwały uroczyste obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości.

Główne obchody[edytuj | edytuj kod]

W Warszawie główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 12:00. Nastąpiła odprawa wart oraz Apel Pamięci. W uroczystościach uczestniczyła m.in. kanclerz NiemiecAngela Merkel oraz prezydent UkrainyWiktor Juszczenko. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Premier Polski Donald Tusk wraz z przedstawicielami rządu (m.in. szefem MON Bogdanem Klichem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim) oraz reprezentantami parlamentu, generalicji i duchowieństwa.

Przed rozpoczęciem uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent RP Lech Kaczyński wziął udział w Mszy Świętej za Ojczyznę w Bazylice Świętego Krzyża, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski.

W czasie swojego wystąpienia na Placu Józefa Piłsudskiego Lech Kaczyński zaznaczył, że 11 listopada to dzień radosny i dlatego dziś należy się przede wszystkim cieszyć z bohaterskich osiągnięć przodków.

Zwrócił także uwagę na to, że III Rzeczpospolita pomimo swoich wad ma jedną cechę pozytywną:

Jest naszym państwem, jest Polską niepodległą, która ma swoje wady. Należy je naprawiać, należy być w tym energicznym. Nie należy zapominać o tym, że nie wszystko co złe zginęło.

Lech Kaczyński, Prezydent RP

Podkreślił, że spory i kłótnie to rzeczy normalne w demokracji, ale ich granice w ostatnich latach zostały przekroczone niejednokrotnie. Dodał również, że "do reguł działania w warunkach demokracji będzie trzeba jeszcze wrócić."

Prezydent nawiązał także do postawy patriotycznej:

Patriotyzm nie oznacza nacjonalizmu. Nacjonalizm, a jeszcze tym bardziej szowinizm, bierze się z nienawiści. Patriotyzm - bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury i historii. I taki patriotyzm był potrzebny wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj.

Lech Kaczyński, Prezydent RP

Po wystąpieniu Prezydenta, przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.

Obok Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze swą małżonką w uroczystościach uczestniczyli szefowie delegacji z następujących krajów: Arabia Saudyjska, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Holandia, Irak, Liechtenstein, Litwa, Macedonia, Niemcy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Węgry. Była obecna także delegacja Komisji Europejskiej.

Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było otwarcie wystawy "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" na Zamku Królewskim. Tam także odbył się uroczysty lunch na cześć Szefów Delegacji Zagranicznych.

Na godz. 17:00 w Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń. Z kolei o godz. 20:00 w Teatrze Wielkim rozpoczęła się Uroczysta Gala z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Obchody Święta Niepodległości w Polsce

Święto to hucznie obchodzone było także w innych miastach. W Wikinews przedstawiamy fotorelację z tego dnia.

Katowice[edytuj | edytuj kod]

Sanok[edytuj | edytuj kod]


Źródła[edytuj | edytuj kod]