Przejdź do zawartości

2008-11-11: Kraków: odsłonięcie pomnika Piłsudskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 listopada 2008
Rzeźba Piłsudskiego i maszt
Grupa legionistów
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Choć Kraków upamiętnił Józefa Piłsudskiego kopcem, tablicami, nazwą ulicy i ekspozycją w Muzeum Czynu Niepodległościowego, to do wczoraj nie miał pomnika, poświęconego postaci marszałka. Wzniesienie monumentu ku czci Piłsudskiego, planowane już 86 lat temu, zrealizowano dopiero w 2008 roku, dzięki inicjatywie krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Autorem dzieła został Czesław Dźwigaj, były król kurkowy, znany z licznych realizacji pomników papieża Jana Pawła II. Oprócz postaci Piłsudskiego na wysokim cokole, rzeźbiarz zaprojektował orła u jego stóp oraz czterech maszerujących legionistów i opleciony wieńcem laurowym maszt. Całość stanęła na skwerze u zbiegu ulic Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej.

Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 10 listopada 2008 roku, w przeddzień 90. rocznicy odzyskania Niepodległości. Brał w nim udział Minister Obrony Bogdan Klich, kardynał Stanisław Dziwisz, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Janusz Onyszkiewicz (mąż wnuczki marszałka Piłsudskiego), Bracia Kurkowi, kombatanci, kompania Wojska Polskiego z gen. Mieczysławem Bieńkiem i liczni krakowianie. Minister Klich, prezydent Majchrowski kardynał Dziwisz wygłosili okolicznościowe przemówienia, po czym nastąpiło odsłonięcie pomnika przez ministra, prezydenta, radną Małgorzatę Radwan-Balladę i starszego Bractwa, Leszka Gołdę. Po złożeniu kwiatów zakończyła się część oficjalna, a krakowianie mogli podejść bliżej rzeźb i sfotografować się na ich tle.

Na uroczystości pojawiła się także niewielka grupa przedstawicieli Federacji Anarchistycznej z transparentami nawołującymi do budowy mieszkań zamiast pomników. Nie zakłócili oni jednak w żaden sposób jej przebiegu.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2008-11-11: Kraków: odsłonięcie pomnika Piłsudskiego
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości