Przejdź do zawartości

2008-10-02: Haga: proces jugosłowiańskiego generała

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 października 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W haskim trybunale ds. zbrodni w byłej Jugosławii rozpoczął się proces jednego z najwyższych rangą dowódców jugosłowiańskich, generała Momcziło Perisicia. Na generale ciąży 13 zarzutów, dotyczących jego działań w latach 90. na obszarze dawnej Jugosławii.

Momcziło Perisicia, który w 2005 roku sam poddał się jurysdykcji haskiego trybunału, oskarżony jest o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Zbrodni tych w latach 90. mieli się dopuścić na rozkaz generała także jego podwładni. Generał nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.

Perisić był dowódcą zdominowanej przez Serbów armii byłej Jugosławii podczas walk toczonych w Chorwacji w 1991 roku przeciwko oddziałom chorwackim walczącym wówczas o niezależność. Po wojnie sąd chorwacki skazał generała w trybie zaocznym na 20 lat więzienia za zbombardowanie w 1991 roku adriatyckiego portu Zadar. Przez wiele lat Perisić uważany był za prawą rękę prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia. W 1998 roku generał publicznie wystąpił przeciwko polityce prowadzonej przez Miloszevicia.

Proces w trybunale haskim rozpoczął się z jednodniowym opóźnieniem. Powodem opóźnienia były spory co do nominacji składu sędziowskiego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]