2008-09-24: Taro Aso nowym premierem Japonii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
Taro Aso.jpg
środa, 24 września 2008

Japończycy mają nowego premiera. Jest nim Taro Aso, kandydat Partii Liberalno-Demokratycznej. Izba Reprezentantów (niższa izba w japońskim parlamencie) zatwierdziła jego kandydaturę w miejsce Yasuo Fukudy, który niedawno podał się do dymisji.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przesądza o wyborze Aso, mimo iż wyższa izba (Izba Radców), w której większością jest opozycja, opowiedziała się za kontrkandydatem Ichiro Ozawą. Według mandatów w parlamencie i japońskiej konstytucji, izba niższa może przeforsować swojego kandydata. Zwłaszcza, że PLD ma w niej obecnie większość.

Taro Aso zastąpi Yasuo Fukudę, który był premierem niecały rok i na początku września zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Powodem był dramatyczny spadek popularności Fukudy w ostatnich miesiącach urzędowania. Problemem, z którym borykał się były już premier, był podzielony parlament, gdzie izbę wyższą kontroluje opozycja i może dzięki temu skutecznie opóźniać uchwalanie ustaw. Fukuda jako przyczynę podał, że chce uniknąć "próżni politycznej", a dla realizacji celów partii konieczne było powołanie nowej ekipy.

Nowy szef PLD i zarazem nowy premier opowiada się za cięciami podatkowymi, które mają na celu pobudzić gospodarkę japońską. Jednak w polityce zagranicznej będzie kontynuował dokonania poprzednika, opierające się na silnym sojuszu z USA.

Źródła[edytuj]