2008-09-19: Trybunał Konstytucyjny odrzucił przepis o karalności pomówienia narodu polskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png
piątek, 19 września 2008

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis kodeksu karnego o karalności pomówienia narodu polskiego o udział w zbrodniach komunistycznych lub nazistowskich za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za publiczne pomówienie narodu polskiego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Pomówieniem narodu polskiego jest np. mówienie o "polskich obozach koncentracyjnych".

Trybunał Konstytucyjny uznał, że powyższy przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Odmienne zdanie miał jedynie sędzia Wojciech Hermeliński.

Przepis do Trybunału zaskarżył rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, który uważa, że zmiany w kodeksie karnym z 2007 roku są nieuzasadnionym ograniczeniem konstytucyjności wolności wyrażania poglądów i badań naukowych. Zdaniem rzecznika dyskusja nad historią Polski powinna należeć nie od prokuratorów, ale do historyków.

Janusz Kochanowski, wnioskując o uznanie niekonstytucyjności przepisu, podkreślił jednocześnie niewłaściwy tryb uchwalenia przepisu. Senat wykroczyć miał bowiem poza swe uprawnienia do zgłaszania poprawek do sejmowej ustawy, przenosząc ten przepis z ustawy o IPN do kodeksu karnego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]