2008-09-14: Komorowski popełnił przestępstwo?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 września 2008

Przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski napisał do ministra sprawiedliwości list. Sugeruje w nim Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu, że należałoby zbadać czy marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) miał obowiązek zawiadomić prokuraturę po tym jak złożono mu propozycję dotarcia do aneksu do raportu o WSI.

Niedawno wyszło na jaw, że marszałek Sejmu na spotkaniu z oficerem wojskowych służb specjalnych PRL Aleksandrem L. i oficerem WSI Leszkiem T. usłyszał od tego pierwszego sugestię o możliwości dotarcia do aneksu do raportu WSI lub fragmentu dotyczącego jego osoby.

I to właśnie do tej sprawy odnosi się Przemysław Gosiewski: „Abstrahując w tym miejscu od dalszych informacji jakie marszałek Sejmu miał uzyskać od płka L. wiadomość, że jego nazwisko znajduje się w tzw. aneksie do raportu o WSI stanowiła już ujawnienie fragmentu treści ściśle tajnego dokumentu, więc zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa, bądź to przez rozmówcę marszałka Sejmu, bądź to przez osoby które mu taką informację ujawniły. W tej sytuacji należy zbadać czy marszałek Sejmu RP miał prawny obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym prokuratora lub Policji. Zamiast tego, marszałek Sejmu RP przystał na propozycję płka L. (nielegalnego uzyskania informacji stanowiących tajemnicę państwową) i umówił się z nim w kwestii dalszych kontaktów” – pisze Gosiewski w liście do Ćwiąkalskiego.

Szef klubu PiS ocenia, że Komorowski mógł nakłaniać do popełnienia przestępstwa, bo zachodzi przypuszczenie, iż przekroczył swoje uprawnienia zastępując powołane do tego służby i organy państwowe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]