Przejdź do zawartości

2008-02-07: Atlantis pomyślnie wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 lutego 2008
Start promu Atlantis do misji STS-122
Załoga misji STS-122

Amerykański prom kosmiczny Atlantis z siedmioosobową załogą bezpiecznie wystartował, zgodnie z planem o godzinie 14:45 w czwartek (o 20:45 czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start odbył się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego (Kennedy Space Center) z platformy startowej 39A.

Misją Atlantisa jest kontynuowanie programu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczętego w 1998, ale wstrzymanego po katastrofie Columbii.

Na pokładzie znajduje się męska siedmioosobowa załoga, pod dowództwem Stephena Fricka, wśród których jest Niemiec Hans Schlegel i Francuz Léopold Eyharts oraz pozostali amerykanie Alan G. Poindexter, Leland D. Melvin, Rex J. Walheim i Stanley G. Love.

Misja wahadłowca Atlantis STS-122 jest 120. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 29. misją wahadłowca Atlantis. Celem misji jest przetransportowanie i zamontowanie na ISS modułu Columbus europejskiego laboratorium, przygotowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) kosztem około 2 miliardów USD oraz zaopatrzenia, towarów, części zamiennych, sprzętu i innych zapasów.

Od czasów katastrofy promu Columbia 1 lutego 2003 roku, w wyniku której zginęła cała załoga, a NASA zawiesiła na czas nieokreślony loty promów kosmicznych.

Jest to pierwsza misja wahadłowca z sześciu planowanych w tym roku.

Start promu odwoływano dwukrotnie z powodu awarii dwóch z czterech wskaźników zatankowania zewnętrznego zbiornika na ciekły wodór.

By dokończyć rozbudowę stacji, NASA powinna przeprowadzić jeszcze dziesięć wypraw promów kosmicznych, zanim w 2010 roku zostaną one ostatecznie wycofane z eksploatacji.

Czytaj także w Wikinews

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Start promu Atlantis do misji STS-122


Źródła

[edytuj | edytuj kod]