Przejdź do zawartości

2007-06-09: Wahadłowiec Atlantis wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 czerwca 2007
Start promu Atlantis

Amerykański prom kosmiczny Atlantis z siedmioosobową załogą bezpiecznie wystartował, zgodnie z planem o godzinie 19:38 w piątek (1:38 w sobotę czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start odbył się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Wahadłowiec Atlantis dotrze do ISS w niedzielę ok. godz. 21.30 czasu polskiego.

Misją Atlantisa jest kontynuowanie programu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczętego w 1998, ale wstrzymanego po katastrofie Columbii. Siedmioosobowa załoga ma za zadanie zamontować panele słoneczne.

Celem misji Atlantisa jest dostarczenie i instalacja na ISS kolejnych elementów konstrukcji i czterech paneli ogniw słonecznych. Nastąpi również niewielka zmiana w składzie załogi stacji.

Misja STS-117 jest 118. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 27. misją wahadłowca Atlantis. Astronauci spędzą na orbicie 11 dni, a jeden z nich Clayton Anderson dołączy do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zastąpi amerykańską astronautkę Sunitę Williams po jej półrocznym pobycie na ISS.

Astronauci sprawdzą podczas lotu, czy podczas piątkowego startu nie ucierpiała powłoka ochronna promu, aby wykryć wszystkie ewentualne uszkodzenia i dzięki temu uniknąć powtórzenia się tragedii siostrzanego promu Columbia. Wahadłowiec ten w 2003 roku rozpadł się podczas powrotu na Ziemię w wyniku awarii, zapoczątkowanej drobnym odpryskiem ceramicznej pianki ochronnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Start promu Atlantis do misji STS-117