Przejdź do zawartości

2008-01-12: Postępowanie sprawdzające w sprawie najnowszej książki Tomasza Grossa „Strach”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 stycznia 2008

Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie najnowszej książki Tomasza Grossa pt. „Strach”. Postępowanie takie trwa ok. 30 dni i jest wstępnym etapem badania sprawy przez prokuraturę. Ma na celu stwierdzenie czy doszło do przestępstwa. Jeżeli prokuratura stwierdzi, że do niego doszło to zostanie wszczęte śledztwo.

Prokuratura będzie badała, czy nie doszło do „publicznego pomówienia narodu polskiego” Jak zaznaczyła rzeczniczka prokuratury prok. Bogusława Marcinkowska postępowanie ma na celu wyjaśnienie, czy zaistniało przestępstwo publicznego pomówienia narodu polskiego o udział, zorganizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne bądź nazistowskie.

"W ramach tego postępowania będzie dokonana prawno-karna analiza treści książki pod kątem tego, czy zaistniało przestępstwo publicznego pomówienia narodu polskiego. Chodzi o art. 132 a Kk., który mówi: Kto publicznie pomawia naród Polski o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie. Decyzję o wszczęciu postępowania podjęło kierownictwo krakowskiej prokuratury okręgowej" - powiedziała Marcinkowska. Grozi za to kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości