Przejdź do zawartości

2007-12-20: Chiny: walka z korupcją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 grudnia 2007

Chiński rządowy portal, mający na celu walkę z korupcją, przeżywał niedawno trudne chwile. Jak donosi gazeta Beijing Youth Daily, w wyniku zbyt częstych odwiedzin, strona przestała działać wkrótce po jej uruchomieniu.

Ideą przyświecającą założeniu portalu, było zachęcenie Chińczyków, aby za jego pośrednictwem zgłaszali przypadki korupcji. Strona, za którą odpowiedzialny jest Chiński Urząd ds. Przeciwdziałania Korupcji, miała swoją premierę we wtorek, 18 grudnia. Twórcy jednak nie przewidzieli, że tak duża liczba osób zechce przeczytać jej zawartość oraz zostawić komentarz. Wypowiedzi były zróżnicowane i dotyczyły np. nieuczciwej zmowy szkół nauki jazdy z urzędem ruchu drogowego w Chinach. Inni internauci krytykowali stronę internetową za zbytnią surowość.

Nowy portal to jeden ze sposobów, aby wezwać chińskie społeczeństwo do sprzeciwienia się korupcji w biznesie oraz wśród urzędników. Przeciwdziałanie nieuczciwej działalności na wysokich szczeblach jest o tyle trudne, że urzędnicy są praktycznie pozbawieni kontroli i nie muszą wypowiadać się publicznie.

Antykorupcyjny portal został na powrót uruchomiony jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]