Przejdź do zawartości

2007-12-17: Wolna encyklopedia pod egidą Google

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Google
poniedziałek, 17 grudnia 2007

Knol, czyli „unit for knowledge” – taką nazwę nosi nowy projekt amerykańskiego firmy internetowej Google. Przedsięwzięcie będzie portalem analogicznym do Wikipedii.

Podobnie jak w przypadku Wikipedii, wszystkie hasła będą generowane przez użytkowników. W tym celu wykorzystane zostaną narzędzia opracowane przez Google służące do szybkiej edycji artykułów. Główną różnicą będzie obecność pełnych profili autorów haseł, dzięki czemu staną się oni mniej anonimowi, niż na Wikipedii.

„Wierzymy, że internauci skorzystają z zawartości Knola w pełniejszym zakresie, gdy będą wiedzieli, kto odpowiada za powstanie danego tekstu” - powiedział Udi Manber wiceprezes Google odpowiedzialny za inżynierię.

Google chce, aby Knol stał się podstawowym źródłem wiedzy w Internecie. Miejscem, do którego internauta trafia w pierwszej kolejności, gdy poszukuje informacji. Wprawdzie poziom artykułów pozostaje poza kontrolą firmy, ale według zapowiedzi, algorytmy wyszukiwania haseł portalu Knol będą najwyższej jakości.

Jak na razie projekt pozostaje w fazie testów. Data jego uruchomienia nie została ujawniona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]