Przejdź do zawartości

2007-10-21: Cisza wyborcza przedłużona będzie o 20 minut

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 października 2007

Cisza wyborcza przedłużona będzie o 20 minut, ze względu na to, że później rozpoczęły się głosowania w Pile i Płocku. Do godziny 20.20 żadne media nie mogą publikować sondaży wyborczych. Wcześniej media podały, że cisza wyborcza potrwa 15 minut dłużej.

Czas ten na pewno nie będzie skrócony, a może być wydłużony, gdyby jeszcze w jakichkolwiek obwodach głosowania pojawiły się incydenty, w wyniku których głosowania tam trwałyby dłużej.

Lokal obwodowej komisji wyborczej nr 45 w Płocku otwarto z opóźnieniem, bo zaciął się zamek w szafie pancernej, w której przechowywano dokumenty wyborcze. W Łodzi trzeba było wyważyć drzwi wejściowe, gdyż zamek w nocy został zapchany zapałkami.

W wyniku zamieszania do jakiego doszło w komisji nr 41 w Koszalinie ciszę wyborczą przedłużono o kolejne 5 minut. Ferdynand Rymarz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że jest to wynikiem tego, iż wrzucono tam do urny spis wyborców. Spowodowało to przerwę w głosowaniu od godziny 14:50 do 15:15.

"Trzeba odszukać tę kartę. Zdaniem komisji, wyborca otrzymując kartę do głosowania otrzymał także kartę ze spisu wyborców i wrzucił do urny. W zależności od wyników poszukiwań tej karty, nie jesteśmy w stanie podać jaka będzie przerwa i jaka będzie uchwała tej komisji" - poinformował Jan Kacprzak, zastępca przewodniczącego PKW. "W spisie są osoby, które już oddały głos i odebrały kartę do głosowania. Spis jest potrzebny do dalszej ewidencji" - poinformował Ferdynand Rymarz.

W wyniku tego zajścia cisza wyborcza została przedłużona do godziny 20:25.

Następnie w Warszawie i Poznaniu zabrakło kart do głosowania i to zadecydowało o przedłużeniu ciszy wyborczej z 20 minut, 25 minut, godziny do prawie trzech godzin.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]