2007-10-21: Cisza wyborcza ponownie wydłużona, tym razem do 22:55

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 października 2007

Dwie godziny i 55 minut dłużej będzie trwała cisza wyborcza podczas Wyborów parlamentarnych 2007. Powodem kolejnego już wydłużenia ciszy jest wydłużenie prac dwóch warszawskich obwodowych komisji wyborczych (nr. 582 i 619), w których zabrakło kart do głosowania.

Głównym powodem ciągłego przedłużania ciszy stała się wysoka frekwencja, która według telewizji TVN24 mogła wynieść ponad 55%, jest to najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych w III RP.

Sędzia Jan Kacprzak z Państwowej Komisji Wyborczej podając komunikat wyjaśniał, że choć drukowanych jest tyle kart, by wystarczyło nawet na 100% frekwencję, komisje nie przechowują ich wszystkich w swoich siedzibach. Rezerwy pozostają w urzędach dzielnic oraz siedzibach Okręgowych Komisji Wyborczych.

"To nie chodzi o to, że kart do głosowania nie było wydrukowanych (...). W wystarczającej liczbie zostały wydrukowane i znajdowały się w rezerwie w zasięgu każdej komisji obwodowej. Fakt jest taki, że w tych komisjach obwodowych nie przewidziano, czy nie zorientowano się w odpowiednim momencie, aby z rezerwy zaopatrzyć się w dostateczną liczbę kart" - poinformował Kacprzak.

Źródła[edytuj | edytuj kod]